fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz

Nowa składka zdrowotna dla firm przegłosowana. Szokująca propozycja USA dla Ukrainy

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
W Sejmie przegłosowano zmiany dotyczące składki zdrowotnej. Premier Donald Tusk proponuje wspólną misję patrolową kilku państw na Bałtyku. Administracja Joe Bidena szokuje kontrowersyjnymi propozycjami. PKP pokazuje niefrasobliwość kierowcy na przejeździe kolejowym. Wydarzenia dnia w pigułce.

Sejm uchwalił zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych, która wprowadza m.in. likwidację składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych oraz obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorców do 75% minimalnego wynagrodzenia. Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, uzyskały poparcie 248 posłów, przy 6 głosach sprzeciwu i 171 wstrzymujących się.


USA naciskają na Ukrainę ws. obniżenia wieku mobilizacji

Amerykańska administracja wezwała Ukrainę do obniżenia wieku mobilizacji z 25 do 18 lat, argumentując to niedoborami kadrowymi w ukraińskiej armii. Przedstawiciele Waszyngtonu podkreślają, że Ukraina potrzebuje dodatkowych 160 tys. żołnierzy, aby sprostać rosnącym wyzwaniom na froncie. Kwestia budzi kontrowersje w Kijowie, gdzie obawy dotyczą m.in. negatywnych skutków dla gospodarki. Według władz USA odpowiedzią na te wyzwania mogłoby być bardziej zdecydowane podejście strony ukraińskiej do dezerterów.

Wyprowadzka rosyjskiego konsulatu w Poznaniu

W środowe popołudnie rozpoczęła się wyprowadzka Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Decyzję o zamknięciu placówki podjął szef polskiego MSZ Radosław Sikorski w związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie i jej działaniami hybrydowymi wobec Zachodu. Na miejscu zauważono ciężarówkę z dyplomatycznymi rejestracjami, do której ładowano wyposażenie konsulatu. Flaga rosyjska pozostawała jednak na miejscu. Funkcjonariusze wielkopolskiej policji będą ochraniać budynek do 30 listopada, kiedy placówka oficjalnie przestanie działać.


Dokumenty przeciwko Sławomirowi Nowakowi w Polsce

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy przekazało Polsce dokumenty dotyczące byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Były szef Ukrawtodoru jest oskarżony o ignorowanie decyzji sądowych oraz działania na szkodę państwowej spółki. Ukraińska strona apeluje do Polski o przejęcie śledztwa. Przypomnijmy, że Nowak już wcześniej usłyszał w Polsce zarzuty korupcyjne, związane m.in. z przyjmowaniem łapówek na kwotę ponad 6 milionów złotych.

SN odmawia uchwały ws. uprawnień prokuratora krajowego

Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie uprawnień prokuratora krajowego Dariusza Korneluka, nie znajdując podstaw do kwestionowania jego nominacji. SN uznał, że brak opinii prezydenta nie wpływa na prawomocność powołania. W analogicznej sprawie dotyczącej byłego p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza SN również odmówił wydania uchwały, argumentując, że zagadnienia mają charakter administracyjno-prawny, a nie karny.


Propozycja Tuska: wspólna misja patrolowa Bałtyku

Podczas szczytu państw nordycko-bałtyckich (NB8) w Szwecji premier Donald Tusk zaproponował stworzenie wspólnej misji patrolowej Morza Bałtyckiego, na wzór operacji NATO Baltic Air Policing. Propozycja zyskała zainteresowanie uczestników szczytu, a rozmowy o szczegółach mają być kontynuowane. Tusk podkreślił, że współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa regionalnego jest kluczowa w obliczu rosyjskiej agresji i zagrożeń dla infrastruktury krytycznej.

USA zatwierdza sprzedaż broni Izraelowi

Administracja Joe Bidena zatwierdziła sprzedaż broni Izraelowi o wartości 680 mln dolarów, obejmującą m.in. pociski JDAM i bomby lotnicze. Decyzja budzi kontrowersje, szczególnie wśród części Demokratów, którzy krytykują izraelskie działania w Strefie Gazy. Sprzedaż została jednak wstępnie zatwierdzona przez Kongres, a administracja podkreśla, że pakiet ma na celu wzmocnienie obronności Izraela.


Trump mianuje wysłannika ds. Rosji i Ukrainy

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił nominację emerytowanego generała Keitha Kellogga na specjalnego wysłannika ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg, znany z poparcia dla „planu pokojowego” zakładającego zawieszenie broni między stronami konfliktu, ma być kluczową postacią w strategii Trumpa zmierzającej do zakończenia wojny. Generał podkreślił, że priorytetem jest "zresetowanie pola bitwy" i wypracowanie trwałego porozumienia.

PKP pokazało nagranie z wypadku w Nowej Suchej

Wczoraj w Nowej Suchej kierujący ciężarówką zlekceważył sygnalizację świetlną i opadające rogatki na przejeździe kolejowo-drogowym. Zatrzymał się na torach i wysiadł z auta, które następnie staranował pociąg. Skutki wypadku są ogromne: 7 pasażerów pociągu rannych, koszt naprawy uszkodzonej infrastruktury i taboru to ponad 12 mln zł, kluczowa magistrala kolejowa została zablokowana, powodując wielogodzinne opóźnienia pociągów. Sprawca wypadku zostanie obciążony kosztami za uszkodzenie infrastruktury, taboru oraz akcji ratunkowej.

red.

Na zdjęciu minister finansów Andrzej Domański oraz minister nauki Dariusz Wieczorek na sali obrad Sejmu, fot. PAP/Rafał Guz


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj39 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (39)

Inne tematy w dziale Polityka