fot. gov.pl
fot. gov.pl

TK zdecydował ws. lekcji religii. Były minister w tarapatach. Tragedia w poprawczaku

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii, zatwierdzenie nowej KE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen oraz zatrzymanie byłego ministra rolnictwa Wojciecha O. Dzień obfitował również w trudne tematy społeczne, jak skandal w ośrodku wychowawczym, wandalizm na cmentarzu żydowskim czy fałszywe szczepienia dzieci. Najważniejsze wydarzenia dnia w jednym miejscu.

Trybunał Konstytucyjny: Rozporządzenie MEN ws. nauki religii niezgodne z ustawą

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie ministra edukacji z lipca 2024 roku dotyczące organizacji nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach jest niezgodne z ustawą o systemie oświaty. TK uznał, że dokument nie spełnia wymogu współpracy z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych, co było podstawowym warunkiem jego zgodności z prawem. Rozporządzenie utraciło moc, a przepisy wracają do poprzedniego brzmienia z 1992 roku. Wyrok jest ostateczny i powszechnie obowiązujący.

- Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o rozporządzeniu MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach jest zgodne z opinią Kościoła katolickiego – skomentował rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.


Zatrzymanie byłego ministra rolnictwa Wojciecha O.

Agenci CBA zatrzymali sześć osób, w tym byłego ministra rolnictwa Wojciecha O., w związku z postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Krajową. Po zakończeniu czynności procesowych zatrzymani zostaną przewiezieni do katowickiego oddziału prokuratury. Szczegóły sprawy nie zostały ujawnione. [Będziemy o tym pisać w Salonie 24, śledźcie naszą stronę - przyp. red.]

Nowa Komisja Europejska zatwierdzona przez Parlament Europejski

Parlament Europejski zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Za głosowało 370 europosłów, 282 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Nowa KE, w skład której wchodzi przedstawiciel każdego państwa członkowskiego, rozpocznie prace 1 grudnia 2024 roku, po formalnym zatwierdzeniu przez Radę Europejską.

Andrzej Duda nie poprze żadnego z kandydatów

Prezydent Andrzej Duda, podczas konferencji prasowej w Armenii, odniósł się do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Oświadczył, że jako prezydent nie będzie oficjalnie popierał żadnego z kandydatów. Wskazał jednak, że bliskie są mu wartości reprezentowane przez prezesa IPN Karola Nawrockiego.

Białoruś: Andrzej Poczobut wciąż w karcerze

Niezależny portal Nasza Niwa zdementował wczorajsze informacje o poprawie warunków więziennych Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi. Poczobut, skazany na osiem lat kolonii karnej, nadal przebywa w karcerze. Polskie władze oraz organizacje praw człowieka stale nieustannie apelują o jego uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów.


Reklama alkoholu w social mediach – wyrok dla Palikota i Wojewódzkiego

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia zapadł wyrok w sprawie nielegalnej reklamy alkoholu w mediach społecznościowych. Janusz Palikot, celebryta Jakub W. [Kuba Wojewódzki - przyp. red.] i Tomasz C. zostali uznani za winnych i ukarani grzywnami w wysokości odpowiednio 450 tys., 400 tys. i 350 tys. zł.

Sędzia Łukasz Zioła w uzasadnieniu podkreślił, że działania oskarżonych cechowały się wysokim stopniem społecznej szkodliwości. Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratura ustaliła, że oskarżeni zamieścili w sumie ponad 300 postów promujących napoje alkoholowe, co było sprzeczne z ustawą o wychowaniu w trzeźwości.

Wandalizm na cmentarzu żydowskim w Biłgoraju

Policja prowadzi śledztwo w sprawie aktu wandalizmu na cmentarzu żydowskim w Biłgoraju. Na Ścianie Pamięci namalowano czerwoną farbą obraźliwy napis, swastykę i gwiazdę Dawida. Sprawcy mogą usłyszeć zarzut znieważenia miejsca o znaczeniu symbolicznym. Burmistrz Biłgoraja Wojciech Gleń potępił ten czyn, podkreślając, że miasto zawsze pielęgnowało różnorodność kulturową.


Zarzuty dla pielęgniarki za fałszywe szczepienia dzieci

Prokuratura w Koszalinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pielęgniarce, która miała szczepić dzieci nieustaloną substancją zamiast deklarowanego preparatu. Zarzuty obejmują narażenie na uszczerbek zdrowia oraz wyłudzenie pieniędzy od rodziców. Sprawa dotyczy 40 dzieci i obejmuje lata 2016–2019. Sprawa wyszła na jaw, gdy jedna z matek zorientowała się, że koszt szczepienia u pielęgniarki jest niższy, niż cena tego preparatu w aptece, a szczepionka o numerze i serii jakie są wpisane do książeczki zdrowia dziecka, nie została wyprodukowana.

Tragedia w ośrodku wychowawczym - chłopiec w śpiączce

Wychowawca z ośrodka w Jerzmanicach-Zdroju został aresztowany na dwa miesiące za znęcanie się nad 13-letnim wychowankiem. Chłopiec po pobiciu go przez mężczyznę próbował popełnić samobójstwo, teraz przebywa w szpitalu w śpiączce farmakologicznej. Prokuratura zapowiedziała surowe ściganie sprawcy, któremu grozi do 15 lat więzienia. Wiceszefowa Ministerstwa Sprawiedliwości Maria Ejchart objęła bezpośredni nadzór nad sprawą.

Osoby przeżywające trudności i myślące o odebraniu sobie życia lub chcące pomóc osobie zagrożonej samobójstwem mogą skorzystać z całodobowych, bezpłatnych telefonów pomocowych: 800 70 2222 – centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym; 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka; 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży; 116 123 – ogólnopolska poradnia telefoniczna dla osób przeżywających kryzys emocjonalny; 112 – numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.


Zdjęcie: przykładowa sala lekcyjna, w której wisi krzyż, fot. gov.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj57 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (57)

Inne tematy w dziale Polityka