fot. PAP/Paweł Supernak
fot. PAP/Paweł Supernak

Szymon Hołownia ma problem z Collegium Humanum. Rząd zawiesza ważny program

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
W rządzie zamieszanie z powodu doniesień o związkach marszałka Sejmu z Collegium Humanum. Polski rząd zawiesza program "Czyste powietrze", a gruziński starania o przyjęcie do UE. Szef MON przedstawia plany dotyczące modernizacji polskiej armii. Sprawa posła Romanowskiego powraca jak bumerang. Informacje dnia w skrócie

Premier Donald Tusk reaguje ws. doniesień o Szymonie Hołowni

Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek, że wyjaśnienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie Collegium Humanum są wystarczające i ma do niego pełne zaufanie. Hołownia, odnosząc się do doniesień "Newsweeka", zaprzeczył, jakoby studiował na tej uczelni, podkreślając, że złożył jedynie wniosek o przyjęcie, lecz nigdy nie rozpoczął studiów.

Hołownia ocenił, że publikacja tygodnika jest motywowana politycznie i może być próbą zaszkodzenia jego kandydaturze w wyborach prezydenckich. Wyraził zaniepokojenie, że w sprawę mogą być zamieszane służby, choć zaznaczył, że nie oskarża koalicji rządowej ani Donalda Tuska. Zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec Collegium Humanum za rzekome bezprawne wykorzystanie jego danych osobowych, zapewniając, że nigdy nie uczęszczał na żadne zajęcia ani nie podpisywał umowy z uczelnią.

Do tych zarzutów odniósł się też premier Donald Tusk, zapewniając, że jego rząd nie pozwoli na wykorzystywanie administracji państwowej do wpływania na kampanię prezydencką. Podkreślił, że choć Koalicja Obywatelska zgłosiła Rafała Trzaskowskiego jako swojego kandydata, wzajemne zaufanie w koalicji pozostaje nienaruszone.


Program "Czyste Powietrze" chwilowo zawieszony

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o zawieszeniu przyjmowania nowych wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze”. Prezes Funduszu, Dorota Zawadzka-Stępniak, podkreśliła, że zawieszenie ma charakter tymczasowy, a powodem jest konieczność przeprowadzenia reformy programu. Nowa odsłona „Czystego Powietrza” ma pojawić się wiosną 2025 roku. Wiceprezes Robert Gajda zaznaczył, że zmiany mają ukrócić proceder zawyżania kosztów jednostkowych poprzez wprowadzenie maksymalnych cen na elementy objęte dotacjami. Dotychczas w ramach programu złożono ponad milion wniosków, a łączna kwota ich wartości to około 37 miliardów złotych.

Gruzja zawiesza rozmowy o członkostwie w UE

Premier Gruzji, Irakli Kobachidze poinformował o zawieszeniu rozmów akcesyjnych z Unią Europejską do 2028 roku. Gruzja rezygnuje również z unijnych grantów budżetowych do tego czasu. Premier tłumaczył, że kraj potrzebuje czasu, aby gospodarczo przygotować się do rozmów o członkostwie. Decyzja ta może wpłynąć na relacje Gruzji z UE oraz jej geopolityczną sytuację w regionie Kaukazu, zwłaszcza w obliczu rosnącego napięcia z Rosją.

Z kolei Parlament Europejski wezwał do nałożenia sankcji przez Unię Europejską na Kobachidze. Powodem jest to, że odrzucił on wynik wyborów parlamentarnych w Gruzji z października i zaapelował o ich ponowne przeprowadzenie w ciągu roku.


Polska chce kupić okręty podwodne w 2025 roku

Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, ogłosił podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej w Gdyni szereg planów dotyczących modernizacji polskiej armii. Zapowiedział podpisanie w 2025 roku kontraktu na zakup nowoczesnych okrętów podwodnych w ramach programu „Orka”. Do tej pory oferty przedstawiły m.in. Szwecja, Niemcy, Francja, Hiszpania oraz Korea Południowa. W planach znajduje się również modernizacja korwety ORP „Ślązak”, która zyska nowe zdolności rozpoznawcze i bojowe, a także realizacja projektu „Ratownik”, czyli budowy okrętu ratowniczego, którego program był wstrzymywany w latach 2020 i 2022. Kosiniak-Kamysz zapowiedział również utworzenie wojsk dronowych w 2025 roku, które będą wykorzystywać najnowsze technologie w powietrzu, na lądzie, wodzie i pod wodą.

Sprawa posła Marcina Romanowskiego odroczona

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa odroczył do 9 grudnia posiedzenie aresztowe posła Marcina Romanowskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk jest oskarżony przez Prokuraturę Krajową o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Odroczenie posiedzenia wynikało z nieobecności oskarżonego, który zgłosił chorobę. Prokuratura i obrona obecne na posiedzeniu potwierdziły, że zarzuty są poważne i dotyczą nieprawidłowości w wydawaniu środków publicznych. Romanowski wcześniej krytykował jedną z sędzi orzekających w sprawie, co stało się podstawą wniosku obrony o jej wyłączenie – ostatecznie wniosek ten został odrzucony.

red.

Na zdjęciu marszałek Szymon Hołownia, fot. PAP/Paweł Supernak





Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (24)

Inne tematy w dziale Polityka