Ministrowie z całej Unii Europejskiej, prezesi kolejowych gigantów i unijni eksperci zjechali do Wrocławia. Podczas konferencji zorganizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE, Dolny Śląsk pokazał, jak odważne inwestycje w kolej mogą zmienić region – i służyć za wzór dla całej Europy.
Konferencja z udziałem ministrów i ekspertów
Spotkanie otworzył marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz. – Dolny Śląsk jest infrastrukturalnym sercem Polski, skutecznie od lat inwestujemy w kolej – powiedział podczas inauguracji.
Konferencja odbyła się w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE i dotyczyła kierunków rozwoju transportu kolejowego w Unii Europejskiej.
Wzrost liczby pasażerów i połączeń
Według danych przedstawionych podczas wydarzenia, Koleje Dolnośląskie przewożą obecnie blisko 25 milionów pasażerów rocznie, podczas gdy dziesięć lat temu liczba ta wynosiła około 5 milionów. Do sieci kolejowej w regionie włączono w ostatnich latach miejscowości zamieszkane przez ponad 200 tysięcy osób.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zaznaczył, że Dolny Śląsk może być przykładem dobrej organizacji transportu publicznego, która zmienia sposób przemieszczania się mieszkańców.
Kolej Dużych Prędkości i nowe połączenia
Podczas jednego z paneli dyskutowano o projekcie Kolei Dużych Prędkości między Warszawą a Wrocławiem. – Wpięcie KDP do Wrocławia od strony Łodzi, Sieradza i Kępna będzie szansą na blisko dwukrotne skrócenie czasu przejazdu – powiedział Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Nowa linia miałaby również wpłynąć na rozwój połączeń regionalnych wschodniej części Dolnego Śląska, m.in. w kierunku Oławy, Oleśnicy i Sycowa.
Polska zbliża się do średniej europejskiej
W Polsce rocznie sprzedaje się ponad pół miliarda biletów kolejowych, a średnia liczba podróży na mieszkańca przekracza 10 przejazdów rocznie w niektórych województwach. Ponad 50 proc. biletów sprzedawanych jest już przez internet.
Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zwrócił uwagę, że Dolny Śląsk osiągnął największy przyrost liczby pasażerów i połączeń kolejowych w Polsce w ciągu ostatnich 15 lat.
Współpraca międzynarodowa i nowe trasy
Minister Klimczak poinformował, że trwają rozmowy na temat nowego połączenia międzynarodowego Warszawa – Rijeka, z partnerami z Austrii i Słowenii.
W trakcie konferencji omawiano także kwestie finansowania infrastruktury kolejowej, wdrażania innowacji technologicznych oraz roli kolei w systemie transportu miejskiego i regionalnego.
red.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo