Granica polsko-białoruska, fot. PAP/Artur Reszko (zdj. ilustracyjne)
Granica polsko-białoruska, fot. PAP/Artur Reszko (zdj. ilustracyjne)

Podlasie stawia na bezpieczeństwo. Posłużą na to unijne pieniądze

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Bezpieczeństwo granic, rozwój gospodarki, wsparcie rolnictwa oraz innowacje – to główne cele województwa podlaskiego w kontekście nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2028–2034. Region liczy na istotne wsparcie z uwagi na trudne położenie przy granicy z Białorusią.

Nowa perspektywa UE: czas na konsultacje

We wtorek w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego i europosła Jacka Protasa. Tematem były możliwości wykorzystania środków z przyszłego budżetu UE. Jak poinformowano, trwają obecnie konsultacje z władzami regionu, których celem jest określenie kluczowych obszarów inwestycyjnych dla Podlaskiego.

– Przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i liczymy tu na bardzo duże pieniądze ze strony wspólnoty europejskiej – podkreślił wojewoda Brzozowski. – To nie jest tylko problem Polski, ale całej Unii Europejskiej – dodał.

Pakt dla wschodnich regionów granicznych

Podlaskie, jako województwo graniczące zarówno z Białorusią (zewnętrzna granica UE), jak i Litwą (wewnętrzna granica UE), ma zostać objęte specjalnym wsparciem w ramach zapowiadanego „Paktu dla wschodnich regionów granicznych”. Program ma być odpowiedzią na skutki społeczno-gospodarcze związane z trudnym sąsiedztwem oraz wojną w Ukrainie.

W propozycji budżetowej UE znalazła się rekordowa kwota 123 mld euro dla Polski, z czego 35 mld euro ma zostać przeznaczone bezpośrednio na ochronę granic. – Cieszy nas, że pakt dla regionów granicznych został uwzględniony – powiedział europoseł Jacek Protas.

Silna gospodarka i infrastruktura o podwójnym zastosowaniu

Zdaniem europosła, regiony takie jak Podlaskie powinny otrzymywać większe wsparcie finansowe dzięki dodatkowym kryteriom w algorytmie podziału środków. Wskazał również na wagę inwestycji o tzw. podwójnym zastosowaniu – infrastruktury, która służy społeczeństwu w czasie pokoju, ale w razie potrzeby może być używana w działaniach wojskowych.

– Chodzi np. o budowę dróg, mostów, szpitali, które w czasie wojny będą wspierać działania militarne – wyjaśnił Protas.

Priorytety: bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje

Wojewoda podlaski zaznaczył, że planowane inwestycje mają wzmacniać bezpieczeństwo, ale także wspierać lokalną gospodarkę, rolnictwo oraz rozwój innowacji.

– Jeśli połączymy kontekst bezpieczeństwa z silną gospodarką, to także nasze województwo dostanie kolejny impuls do tego, żeby się dynamicznie rozwijać – powiedział Brzozowski.

Nowe środki – szansa na dynamiczny rozwój Podlasia

Podlaskie chce skorzystać z nowej perspektywy unijnej nie tylko w kontekście bezpieczeństwa granic, ale też wsparcia dla przedsiębiorców, lokalnych rolników i sektora innowacji. Nadchodzące lata i ostateczne decyzje dotyczące budżetu będą kluczowe dla przyszłości regionu.

Red.

Granica polsko-białoruska, fot. PAP/Artur Reszko (zdj. ilustracyjne) 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo