Zdjęcie: Siedziba główna Intela w Santa Clara w Kalifornii, fot. Wikipedia
Zdjęcie: Siedziba główna Intela w Santa Clara w Kalifornii, fot. Wikipedia

Nici z hucznych zapowiedzi. Intel nie zbuduje fabryki w Polsce

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
Amerykański gigant technologiczny Intel ogłosił wycofanie się z planowanych inwestycji w Polsce i Niemczech. Tym samym nie powstanie zapowiadana fabryka półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Decyzja to część szeroko zakrojonego planu cięcia kosztów i ograniczania rozdrobnionej infrastruktury produkcyjnej firmy.

Intel wycofuje się z Polski i Niemiec

W najnowszym komunikacie opublikowanym wraz z wynikami finansowymi za drugi kwartał, dyrektor generalny Intela Lip-Bu Tan poinformował, że firma nie kontynuuje wcześniej zapowiedzianych projektów w Polsce i Niemczech. W przypadku naszego kraju chodzi o warte 4,6 miliarda dolarów centrum integracji i testowania półprzewodników, które miało powstać w gminie Miękinia na Dolnym Śląsku.

Równocześnie zrezygnowano z planów budowy największej w Europie fabryki półprzewodników w niemieckim Magdeburgu, której koszt miał wynieść aż 30 miliardów euro. Niemiecki rząd był gotowy wesprzeć ten projekt dotacją w wysokości 10 miliardów euro.


Czas cięć i zwolnień. Intel szuka oszczędności

Intel tłumaczy swoją decyzję koniecznością restrukturyzacji działalności i dostosowania planów inwestycyjnych do realnego popytu. Tan przyznał, że w ostatnich latach firma „inwestowała zbyt wiele, zbyt szybko”, co doprowadziło do rozdrobnienia bazy fabrycznej i niewystarczającego jej wykorzystania.

W opublikowanym liście do pracowników szef Intela zapowiedział bardziej zdyscyplinowane zarządzanie kapitałem i ograniczenie nowych inwestycji tylko do tych ściśle dostosowanych do potrzeb klientów.

W ramach cięć firma zakończyła już większość planowanych zwolnień, które objęły 15 proc. pracowników. W 2025 roku Intel planuje zmniejszyć koszty operacyjne o 17 miliardów dolarów.

2 tys. miejsc pracy nie powstanie

Decyzja oznacza fiasko projektu ogłoszonego z dużym rozmachem w czerwcu 2023 roku. Wówczas Intel zapowiadał budowę nowoczesnego zakładu integracji i testowania chipów w Miękini pod Wrocławiem, w ramach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja miała stworzyć 2 tysiące miejsc pracy i być jednym z filarów strategii odbudowy europejskiego przemysłu półprzewodników.

Dziś wiadomo już, że ta inwestycja nie dojdzie do skutku. Firma ogłosiła także konsolidację zakładów w Kostaryce, które mają zostać połączone z większymi placówkami w Wietnamie i Malezji.


Intel w trudnej sytuacji, ale akcje odbijają

Choć akcje Intela wzrosły w 2025 roku o 13 proc., firma nadal odczuwa skutki najgorszego roku w swojej historii – w 2024 r. ich wartość spadła aż o 60 proc.. Jak podaje CNBC, decyzje nowego szefa mają przywrócić rentowność i przygotować firmę na lepsze wykorzystanie mocy produkcyjnych w przyszłości.

Red.

Zdjęcie: Siedziba główna Intela w Santa Clara w Kalifornii, fot. Wikipedia

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj54 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (54)

Inne tematy w dziale Gospodarka