Aplikacja do mierzenia nastroju i diagnozy depresji

Redakcja Redakcja Technologie Obserwuj notkę 2

Na depresję cierpi na świecie ok. 350 mln ludzi, a ponad 80 proc. z nich nie otrzymuje żadnej specjalistycznej pomocy. Aplikacja na smartfon stworzona przez gdańską firmę Quantum Lab ma pomóc w jej diagnozie i leczeniu.

Aplikacja "How Are You App" monitoruje, jak się czuje jej użytkownik, pyta też o to, co w jego ocenie wpłynęło na jego nastrój. Rejestrowana jest data i godzina badania. Jeżeli korzystamy z aplikacji regularnie, to np. po pół roku możemy uzyskać raport, jak wyglądało nasze samopoczucie w tym czasie. Aplikacja może więc pełnić rolę dzienniczka nastroju.

Jeżeli monitorujemy swój nastrój przez trzy tygodnie i przez ten czas nie wraca on do optymalnego poziomu, aplikacja wysyła do użytkownika informację, że powinien zgłosić się do specjalisty oraz podaje, gdzie najszybciej takiego specjalistę może znaleźć. Funkcja „przyjaciel” umożliwia podanie adresu mailowego do kogoś, kto jest nam bliski. Osoba taka otrzymuje mailem wyniki naszych testów. - W postępowaniu psychologicznym czy psychoterapeutycznym bardzo ważna jest świadomość tego, że ktoś się o nas troszczy, wie, jak się czujemy, co się z nami dzieje w tej chwili – mówi współwłaściciel Quantum Lab, dyrektor ds. badań, Konrad Bocian, który jest także psychologiem społecznym z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.
 
Aplikacja ma zakładkę „dziennik wdzięczności”, w której użytkownik może wpisywać, czy i za co jest komuś wdzięczny. W razie pogorszenia nastroju informacje zawarte w tej zakładce mogą sprawić, że użytkownik pomyśli o rzeczywistości w pozytywny sposób. Oprócz tego aplikacja podaje praktyczne wskazówki, jak poprawić nastrój.

Konrad Bocian zastrzega, że aplikacja nie ma zastępować terapeuty czy pracy terapeutycznej. Ma pomagać użytkownikowi, wspierać w pracy terapeutycznej specjalistów, jak również zwiększać samoświadomość na temat tego, co się dzieje z naszym nastrojem. - Zaburzenia nastroju w dużej mierze wynikają z zaburzeń poznawczych, czyli nieprawidłowej interpretacji zdarzeń, które dzieją się w naszym życiu. Kiedy zyskujemy tę samoświadomość, to może się okazać, że wcale nie jest tak źle z naszym nastrojem - tłumaczy.

Aplikacja może być też sposobem na dotarcie do osób z głęboką depresją, które np. nie mają ochoty i siły na wstanie z łóżka. - Jeżeli taka osoba jest w stanie choć przez chwilę zrobić coś ze swoim telefonem, wykonać test, chociaż w małym stopniu zaangażować się w tę pracę z aplikacją, to jest to jakiś sposób dotarcia do niej - przekonuje Bocian.
 
Gdańska spółka Quantum Lab realizująca innowacyjne projekty istnieje od 2013 roku, pracuje w niej 9 osób. Ma oddziały w San Francisco i Sztokholmie. Aplikacja "How Are You App"  jest do kupienia w sklepach AppStore i GooglePlay. 

 

 

źródło: PAP

BG

 

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Technologie