na zdjęciu: Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Kandydat KO w wyborach na prezydenta RP, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (na telebimie P) i kandydat Komitetu Obywatelskiego w zbliżających się wyborach na fotel prezydenta RP, popierany przez Prawo i
na zdjęciu: Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Kandydat KO w wyborach na prezydenta RP, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (na telebimie P) i kandydat Komitetu Obywatelskiego w zbliżających się wyborach na fotel prezydenta RP, popierany przez Prawo i

Debata prezydencka 2025. Trzy kwestie kluczowe w ostatnim starciu przed wyborami

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 218
Prawo do aborcji, wojna w Ukrainie i kontrowersje wokół mieszkania Karola Nawrockiego – to główne tematy niemal czterogodzinnej debaty prezydenckiej z udziałem wszystkich kandydatów. Spotkanie transmitowały wspólnie TVP, TVN i Polsat, a pytania dotyczyły także polityki mieszkaniowej, ułaskawień i systemu ochrony zdrowia. Debatę poprowadzili Dorota Wysocka-Schnepf (TVP), Radomir Wit (TVN24) i Piotr Witwicki (Polsat News). Na scenie pojawili się wszyscy zarejestrowani kandydaci na prezydenta.

Kandydaci o aborcji i demografii: podzielone stanowiska

Jednym z pierwszych tematów poruszonych przez dziennikarzy była sytuacja demograficzna i regulacje dotyczące aborcji. Rafał Trzaskowski (KO) apelował o pilną zmianę przepisów i wsparcie dla rodzin poprzez dostęp do mieszkań oraz edukacji. Szymon Hołownia (Trzecia Droga) wskazał na konieczność przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie aborcji.

Karol Nawrocki (popierany przez PiS) skrytykował "promowanie antywartości" jako przyczynę spadku dzietności i zapowiedział powrót do modelu opartego na tradycyjnych wartościach. Magdalena Biejat (Nowa Lewica) i Adrian Zandberg (Razem) jednoznacznie poparli legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży.

Krzysztof Stanowski zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację rodzin dzieci z chorobami rzadkimi, zarzucając państwu brak realnego wsparcia. Wystąpił w koszulce z apelem o pomoc dla chorego dziecka.


Kwestie mieszkaniowe i ułaskawienia pod lupą

Debata obfitowała w ostre wypowiedzi dotyczące polityki mieszkaniowej. Adrian Zandberg zapowiedział zawetowanie programu dopłat do kredytów, a Magdalena Biejat zadeklarowała walkę o niższe raty hipoteczne dzięki ograniczeniu zysków banków i większemu wsparciu samorządów.

Szymon Hołownia oświadczył, że nie skorzysta z prawa łaski wobec żadnego polityka. Trzaskowski stwierdził, że prezydent powinien służyć obywatelom, a nie bronić swoich kolegów partyjnych. Nawiązał przy tym do niejasnych działań Karola Nawrockiego.


Mieszkanie Nawrockiego i Ukraina – ostre starcia kandydatów

Wielokrotnie wracał temat przejęcia mieszkania komunalnego przez Karola Nawrockiego. Szymon Hołownia zarzucił mu nadużycia i manipulacje, a Trzaskowski przypomniał, że Jerzy Ż., któremu Nawrocki miał zapewnić opiekę, trafił do DPS.

Nawrocki bronił się, twierdząc, że przekazał mieszkanie na cele charytatywne i nie porzucił Jerzego Ż. Hołownia ostro zareagował: „Karol Nawrocki skłamał w akcie notarialnym. Proszę mnie pozwać, jeśli to nieprawda”.

Kandydaci wypowiadali się też o wojnie w Ukrainie. Trzaskowski, Hołownia, Zandberg, Biejat i Joanna Senyszyn zgodnie uznali, że Polska powinna wspierać sprawiedliwy pokój. Karol Nawrocki przestrzegał przed nadmiernym entuzjazmem wobec członkostwa Ukrainy w NATO i UE, a Sławomir Mentzen uznał, że dla Polski nie ma znaczenia, gdzie przebiegać będzie granica z Rosją.

Grzegorz Braun zarzucił rządowi finansowanie "cudzej wojny", a Marek Jakubiak zaznaczył, że Ukraina zasługuje na poparcie i działania prowadzące do pokoju.


TVP w ogniu krytyki, polityczne przytyki i flagi w studiu

Kandydaci pytali siebie nawzajem, pojawiły się też oskarżenia wobec TVP i jej dziennikarki Doroty Wysockiej-Schnepf. Stanowski nazwał ją „arcykapłanką propagandy”, a telewizję publiczną – „ściekiem”. Wysocka-Schnepf odpowiedziała słowami Bartoszewskiego o „wymiotującym pijanym w autobusie”.

Hołownia i Trzaskowski skrytykowali brak reformy w spółkach Skarbu Państwa. Biejat zapytała Mentzena o jego wypowiedzi w sprawie tzw. klapsów, na co ten odpowiedział pytaniem: „A komu zaszkodziły?”.

Doszło też do tarcia między Biejat i Zandbergiem w kontekście pozycji Włodzimierza Czarzastego. Stanowski przyniósł do studia flagi, a Artur Bartoszewicz trzymał biało-czerwoną.

W debacie uczestniczyli także Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju) i Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy).


Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Jak kandydaci na prezydenta RP ocenili aktualne przepisy aborcyjne i sytuację demograficzną
  • Co sądzą o polityce mieszkaniowej, kredytach i prawie łaski
  • Jakie stanowiska zaprezentowali w sprawie wojny w Ukrainie i wsparcia dla Kijowa
  • Jakie oskarżenia padły wobec Karola Nawrockiego i TVP podczas debaty

n/z: Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Kandydat KO w wyborach na prezydenta RP, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (na telebimie P) i kandydat Komitetu Obywatelskiego w zbliżających się wyborach na fotel prezydenta RP, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki (na telebimie L) przed gmachem TVP w Warszawie, 12 bm. W siedzibie Telewizji Polskiej odbywa się ostatnia przedwyborcza debata kandydatów na prezydenta, transmitowana przez trzy ogólnopolskie stacje – TVP, TVN i Polsat. fot. PAP/Marcin Obara

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj218 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (218)

Inne tematy w dziale Polityka