na zdjęciu: Pięniądze. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/ Marcin Bielecki
na zdjęciu: Pięniądze. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/ Marcin Bielecki

Coraz więcej pracowników za jawnością płac w Polsce. Wśród pracodawców panika

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Ponad 60 proc. Polaków gotowych jest ujawnić swoje wynagrodzenie, ale to po stronie firm wciąż brakuje odwagi, by wprowadzać przejrzystość płacową. Mimo rosnącej akceptacji wśród pracowników, jawność wynagrodzeń wciąż wzbudza kontrowersje – zarówno ze względu na potencjalne napięcia w zespołach, jak i obawy pracodawców przed utratą kontroli nad polityką płacową.

Większość pracowników popiera jawność wynagrodzeń

Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że 61 proc. pracowników w Polsce deklaruje gotowość do ujawnienia swojej pensji w ramach wewnętrznej polityki jawności płac. To wyraźny sygnał, że temat, który jeszcze niedawno był tabu, zyskuje społeczną akceptację.

Pełne poparcie dla ujawniania zarobków deklaruje 42 proc. badanych, a kolejne 28 proc. popiera publikację widełek płacowych dla poszczególnych stanowisk. Jednocześnie 21 proc. pracowników uważa, że wynagrodzenie to sprawa prywatna i nie powinno być przedmiotem otwartych rozmów w miejscu pracy.


Pracownicy liczą na równość i zaufanie

Zwolennicy jawności płac dostrzegają w niej konkretne korzyści. Dla 37 proc. pracowników przejrzystość oznaczałaby większe zaufanie i klarowność zasad panujących w firmie. 45 proc. wierzy, że pomogłaby również w ograniczeniu różnic w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami – co ciekawe, ten pogląd częściej podzielają kobiety (52 proc.) niż mężczyźni (38 proc.).

Obawy jednak pozostają. Aż 41 proc. ankietowanych sądzi, że jawność płac może prowadzić do konfliktów, szczególnie gdy pojawi się poczucie niesprawiedliwości związanej z różnicami w zarobkach.


Pracodawcy są podzieleni – i niepewni

Z danych wynika, że 43 proc. pracodawców stosuje oficjalne widełki płacowe, a tyle samo deklaruje ogólne poparcie dla jawności wynagrodzeń – choć często z zastrzeżeniem, że nie w pełnym zakresie. Co piąta firma (21 proc.) popiera wyłącznie publikację widełek, natomiast 24 proc. jest przeciwna jakiejkolwiek formie ujawniania wynagrodzeń. Aż 23 proc. nie ma jeszcze wyrobionej opinii w tej sprawie.

Pracodawcy, podobnie jak pracownicy, dzielą się między entuzjastów i sceptyków. 44 proc. sądzi, że transparentność może poprawić klimat i poziom zaufania w organizacji. Z drugiej strony, 33 proc. obawia się napięć i konfliktów w zespołach.


Unijna dyrektywa zmienia reguły gry

Jawność płac przestaje być tylko wewnętrzną decyzją firm – staje się obowiązkiem prawnym. Unijna dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń wprowadza nowe wymagania, takie jak obowiązkowe publikowanie widełek już w ogłoszeniach rekrutacyjnych oraz raportowanie różnic w wynagrodzeniach między płciami.

– Temat jawności płac to nie tylko wyraz oczekiwań pracowników i potrzeby transparentności, ale też efekt nadchodzących zmian legislacyjnych – podkreśla Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i założyciel Personnel Service. – Warto przygotować się do wdrożenia tych zmian z głową, by przyniosły one realną wartość w postaci zaufania i lepszej komunikacji w firmach.

TW

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Ilu pracowników w Polsce jest gotowych ujawnić swoje zarobki
  • Jakie korzyści i obawy wiążą się z jawnością wynagrodzeń
  • Co sądzą o tym pracodawcy i jak często stosują widełki płacowe
  • Jakie zmiany wymusi na firmach unijna dyrektywa dotycząca przejrzystości wynagrodzeń

na zdjęciu: Pięniądze. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/ Marcin Bielecki

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Gospodarka