Polski wynalazek: Rozpuszczalny bioimplant zastąpi metalowy

Redakcja Redakcja Technologie Obserwuj notkę 10

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wymyślili nowatorski, rozpuszczający się w ciele implant, który pomaga w naprawie uszkodzeń kości. Implant jest drukowany w technologii 3D. Na razie jest stosowany u zwierząt.

Poważne uszkodzenia kości mogą powstawać w wyniku np. nowotworów czy wypadków. Rozwiązaniem stosowanym u ludzi jest obecnie wszczepienie w miejsce uszkodzonej kości metalowego implantu. Implant ten musi pozostać w ciele do końca życia. W przypadku zwierząt poważniejsze uszkodzenie kości kończy się zwykle amputacją kończyny.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej opracowali bioimplant - rozwiązanie, które pomaga w odbudowie uszkodzonej tkanki kostnej. To drukowane na drukarce 3D polimerowe i porowate niczym pumeks rusztowanie. Na nim - po wszczepieniu do ciała - narastać mogą komórki tkanki kostnej pacjenta, stopniowo odbudowując kość. Implant jest wykonany z materiałów biodegradowalnych. Po pewnym czasie, od 6 do 24 miesięcy, w zależności od użytych materiałów implant się rozpuszcza. Do tego czasu komórki tkanki kostnej powinny naprawić uszkodzenie. Rozwiązanie jest "szyte na miarę" - implant jest opracowywany na podstawie obrazu z tomografii komputerowej, a następnie drukowany na drukarce 3D.

Rozwiązanie wykorzystano już w operacjach psów chorych na nowotwory kości. Niewykluczone, że w przyszłości bioimplanty posłużą do leczenia ludzi, jednak zanim to nastąpi trzeba przeprowadzić długotrwałe i kosztowne badania kliniczne. Rozwiązanie wypracowano w ramach projektu BIOIMPLANT. W 2014 r. po zakończeniu projektu na Politechnice Warszawskiej powołano spółkę - spin off MaterialsCare, która zajęła się wprowadzeniem rozwiązania na rynek.

 

źródło: PAP

BG

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Technologie