Kontrola CBA w sejmikach. "To wojna państwa PiS z samorządem"

Grzegorz Schetyna, fot. PAP/Piotr Polak
Grzegorz Schetyna, fot. PAP/Piotr Polak

CBA rozpoczęło kontrolę sposobu dzielenia i wydawania środków unijnych przez 16 urzędów marszałkowskich. Sprawdzane są też oświadczenia majątkowe marszałków województw. PO uważa, że to akcja na polityczne zamówienie i próba zastraszania samorządowców. 

Wojna państwa PiS z samorządami

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna wystosował w związku z kontrolą list otwarty, skierowany do samorządowców: marszałków województw, starostów, prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych.

- 16 czerwca to symboliczny dzień, bo rozpoczęła się wojna państwa PiS, tego rządu, z samorządami. Na razie z urzędami marszałkowskimi, ale chodzi o systemową walkę z władzą, która jest niezależna od władzy PiS-u, która tę niezależność pokazuje i chce ją chronić – powiedział lider PO.

- Jeżeli CBA prowadzi skoordynowaną akcję i w jednym momencie rozpoczyna kontrole w 16 województwach bez powodu i przyczyn, to (…) jest akcja (...), która ma zastraszyć samorząd (…) Akcja równoległa w tym samym czasie, jest akcją polityczną, w moim przekonaniu, a nie wynikającą z informacji, które należy skontrolować (…) Pilnować, sprawdzać - oczywiście tak, ale nie w sposób, który pokazuje, że jest to akcja politycznego zastraszenia - dodał.

PiS zamierza niszczyć opozycję

Zdaniem Schetyny PiS chce przejąć władzę w sejmikach.  "PO będzie bronić samorządu i polskiej samorządności” - oświadczył szef partii. 

W liście napisał m.in., że „prowadzenie przez PiS metody stosowania pałki wobec lokalnych polityków jest oburzające”. „Tym samym znajduje praktyczne potwierdzenie opinia, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza niszczyć opozycję, stosując przy tym metody niegodne demokratycznego państwa prawa"

W jego ocenie dlatego „tak ogromne znaczenie ma dzisiaj obrona niezależności sądów z Trybunałem Konstytucyjnym na czele”. „Zniszczenie trójpodziału władz poprzez poddanie sądownictwa politykom obozu rządzącego narusza standardy demokracji, ale również zagraża dalszemu istnieniu samorządu terytorialnego” – ocenił Schetyna.

Zwrócił się z apelem do samorządowców: „Nie dajcie się zastraszyć tym niegodnym metodom. To Wy jesteście prawdziwymi patriotami, to dzięki Waszej pracy możemy być dzisiaj dumni z polskich osiągnięć. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że inne kraje czerpią do dziś wzory z naszej skutecznej reformy samorządowej państwa i jego mądrej decentralizacji. To Wy stanęliście w obronie niezależności Trybunału Konstytucyjnego. Polska lokalna musi pozostać wolna i samorządna!” – podkreślił w liście Schetyna.

Kontrola programów z lat 2007-2013

Kontrola w urzędach dotyczy przede wszystkim tych projektów, w których urząd marszałkowski sam przyznawał sobie środki, sam je realizował i później sam rozliczał. Dotyczy to wybranych programów regionalnych z lat 2007-2013. Łącznie wydatkowano wtedy 17,3 mld euro. 

Kontrolowane są również osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego - od etapu samego podjęcie decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność

Kontrole CBA we wszystkich urzędach marszałkowskich obejmują wszystkie etapy postępowania, m.in. przestrzeganie prawa zamówień publicznych i zasad konkurencyjności. Badane będą też elementy dotyczące samych projektów - dotrzymywanie harmonogramu realizacji, weryfikacja zmian, poprawność płatności oraz uzyskane rezultaty deklarowane we wniosku o dofinansowanie. Kontrolerzy Biura będą też sprawdzali czy poprawnie weryfikowano koszty kwalifikowane projektów podlegające refundacji z unijnych środków.

Zobacz także Platforma rozpoczyna przygotowania do wyborów samorządowych 2018

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

Lubię to! Skomentuj91 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale