113 obserwujących
6140 notek
15253k odsłony
4232 odsłony

Nowa reforma szkolnictwa: Wraca 8-klasowa podstawówka i 4-letnie liceum

Tablica szkolna, fot. Flickr/Marcin Polak
Tablica szkolna, fot. Flickr/Marcin Polak
Wykop Skomentuj103

Przygotowany przez MEN projekt nowej reformy szkolnictwa zakłada powrót ośmioklasowego trybu nauki w szkole podstawowej. Edukacja wczesnoszkolna ma trwać 4 lata. Zlikwidowane zostaną gimnazja, a przywrócone 4-letnie liceum. Reformy rozpoczną się w 2017 roku

Wraca 8-klasowa podstawówka

Celem reformy, jak mówiła minister Anna Zalewska, jest "wprowadzenie cykliczności etapów szkolnych", m.in. przez wzmocnienie edukacji wczesnoszkolnej i powrót do czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Gimnazja będą zlikwidowane.

W klasach I-IV szkoły podstawowej będzie "poziom podstawowy", w kasach V-VIII - "poziom gimnazjalny". Następnie uczniowie będą mieli do wybory czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową (która zastąpić ma dzisiejsze szkoły zawodowe). 

Pierwszy rocznik objęty nową podstawą programową ma rozpocząć naukę w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2017/2018. Klasy I i VII rozpoczną wtedy tryb nauki według nowej podstawy programowej. 

W ramach reformy szkolnictwa przewidziano trzyletni okres przejściowy. W tym czasie klasy VII (odpowiadające obecnie I klasie gimnazjum) będą mogły znajdować się albo w budynku gimnazjum lub szkoły podstawowej. IV klasy mają mieć tego samego wychowawcę, którego miały przez trzy pierwsze lata szkoły.

Docelowo klasy I-IV i V-VIII mają być połączone w jedną szkołę. Uczniowie, którzy jesienią 2017 r. trafią do I i VII klas szkół powszechnych, będą pierwszymi rocznikami, które będą uczyć się zgodnie z nową podstawa programową kształcenia ogólnego.

Szefowa MEN zapewniła, że nowy system edukacji ma doprowadzić do tego, by mimo niżu demograficznego nie trzeba było zwalniać nauczycieli. Zapowiedziała również m.in. zmiany w kształceniu i doskonaleniu zawodowym nauczycieli. 

Szkoły branżowe zamiast zawodówek

Szkoła zawodowa w dotychczasowym kształcie zniknie. W jej miejsce powstanie dwustopniowa szkoła branżowa, realizująca kształcenie zawodowe. Ukończenie drugiego stopnia tej szkoły będzie umożliwiało przystąpienie do matury zawodowej (obowiązkowe na niej będą egzaminy z języka polskiego, obcego i matematyki) i kontynuowanie nauki na studiach wyższych, które pozwolą zdobyć tytuł licencjata (aby móc ubiegać się o tytuł magistra konieczne będzie zdanie takiej matury jaką zdają uczniowie techników i liceów). Co istotne, na każdym etapie nauki w szkole branżowej będzie można podjąć pracę.

Minister Anna Zalewska przedstawiła propozycje podczas podsumowania Ogólnopolskiej Debaty o Edukacji "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra Zmiana". Ministerstwo Edukacji chce by projekt ustawy, który będzie wprowadzał te zmiany trafił do Sejmu najpóźniej w październiku.

Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje

Przeciwko zmianom protestuje w Toruniu Związek Nauczycielstwa Polskiego. Demonstrujący związkowcy z całej Polski nie zgadzają się m.in. na: niedofinansowanie oświaty, demontaż systemu edukacji, wprowadzanie nieprzemyślanych zmian i ignorowanie dorobku nauczycieli polskich szkół.

Związkowcy z ZNP przygotowali dla minister edukacji Anny Zalewskiej "świadectwo szkolne" z informacją, że "nie otrzymała promocji do następnej klasy". 

źródło PAP
ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Zobacz też:

Wykop Skomentuj103
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale