Jarosław Kaczyński o relacjach z Niemcami: „Nie możemy dalej się na to nabierać”

Bogna i Igor Janke, Jarosław Kaczyński fot. © Salon24.pl SA
Bogna i Igor Janke, Jarosław Kaczyński fot. © Salon24.pl SA

„Musimy mieć wobec Niemiec twarde stanowisko” – mówi Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Salon24.pl. Prezes PiS  bardzo krytycznie wypowiada się na temat polityki zachodniego sąsiada wobec Polski.

Poniżej publikujemy fragmenty wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dotyczące relacji polsko-niemieckich z obszernego wywiadu, jakiego szef Prawa i Sprawiedliwości udzielił  Salonowi24. 


O Angeli Merkel:

„Bez niej przecież nie byłoby Brexitu, a następnie sama sobie strzeliła w kolano, wysyłając Steinmeiera na prezydenta i otwierając drogę dla Martina Schulza. Stworzyła sytuację, w której jej zwycięstwo wyborcze staje się mocno zagrożone. I w związku z tym także zmienił się jej stosunek do Tuska. Ona wcześniej dość letnio go broniła a jej współpracownicy mówili nawet przy końcu roku, że jeśli się sprzeciwmy to go nie wybiorą. A potem to się zmieniło. To zmiana ostatnich miesięcy i tygodni”.


O obecnej polityce Niemiec wobec Polski:

„Pani kanclerz jest osobą bardzo sprawną w pewnym sposobie prowadzenia polityki: żeby utrzymać bardzo dobre stosunki osobiste przy braku jakichkolwiek zmian realnych. Nie możemy się na to dalej nabierać. Stosunki z Niemcami muszą być na miarę polityki Niemiec wobec nas. Ta polityka, począwszy od polityki historycznej, a skończywszy na polityce energetycznej jest skierowana przeciwko naszym interesom. Z tego trzeba wyciągać wnioski.”


O budowie relacji polsko-niemieckich po upadku komunizmu:

„Przypomnijmy, czym nas przyjęły Niemcy w sferze wolności po 89 roku? Nieuznaniem granic. Był to najbardziej wrogi akt wobec Polski, jaki można sobie wyobrazić.  Kto przeczyta pamiętniki Helmuta Kohla, nie ma wątpliwości, że gdyby nie bardzo brutalny nacisk ze strony Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii i mniej brutalny ze strony Francji, to nasze  granice nie byłyby uznane. Niemcom powiedziano: jak chcecie się zjednoczyć, musicie uznać granice Polski. Niemcy nie chcieli tego zaakceptować, tylko zostali do tego zmuszeni”.


O postawie polskich elit wobec Niemiec:

(Po 89 – red.) „zaczęto dziękować, przepraszać, budować symetrię między potwornością zbrodni niemieckich wobec Polski a incydentami, które się zdarzały Polakom wobec Niemiec, bo się przecież zdarzały, ale to były incydenty, a nie polityka państwa. To były Himalaje głupoty politycznej. Zamiast budować, jak to mi kiedyś radził austriacki minister spraw zagranicznych w 1991 roku „złe sumienie” („Oni mają złe sumienie i wykorzystujcie to”), no to myśmy budowali polskie „złe sumienie”. Oczywiście efekty tego były fatalne. Pozwalaliśmy na przykład na ekspansję ich mediów w Polsce.  To była cena tego poparcia.”


O warunkach współpracy polsko-niemieckiej:

„Bez utwardzenia naszej postawy, ale i bez różnego rodzaju zmian wewnętrznych, bez budowy silnego, a nie teoretycznego państwa, bez sprawnych służb specjalnych, które piszą raporty dla premiera, po których ja musiałem wzywać szefa wywiadu i pytać „Czy to jest pisane w Warszawie, czy w Berlinie?”, nic tu nie zdziałamy. Jak to powiedział Nicolas Sarkozy mojemu śp. bratu: „Niemcy nigdy nie ustępują”. A mówił to przedstawiciel Francji, państwa bardzo silnego, pod wieloma względami silniejszego niż Niemcy.” (…)

„Na pewno musimy się starać porozumieć. Ale, aby to było możliwie, musimy zajmować twarde stanowisko.”


Uwaga redakcje! © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Pełną treść wywiadu Jarosława Kaczyńskiego dla Salon24.pl opublikujemy w piątek.


Lubię to! Skomentuj144 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka