Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
70 obserwujących 3829 notek 8625367 odsłon
Salon24 news, 20 kwietnia 2017 r.

Waszczykowski rozmawiał w USA z Tillersonem o katastrofie smoleńskiej

1593 77 1 A A A
Witold Waszczykowski i Rex Tillerson podczas spotkania w Waszyngtonie, fot.  	PAP/EPA/TASOS KATOPODIS
Witold Waszczykowski i Rex Tillerson podczas spotkania w Waszyngtonie, fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski w Waszyngtonie spotkał się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. Było to pierwsze oficjalne spotkanie szefów dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta.

Sprawa wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej

Przez 45 minut rozmawiano o sprawach bezpieczeństwa i zniesienia wiz dla Polaków. Szefowie dyplomacji omawiali również współpracę gospodarczą, szczególnie kwestię bezpieczeństwa energetycznego. Waszczykowski powiadomił, że w rozmowie z Tillersonem poruszył także sprawę katastrofy smoleńskiej.

- Od siedmiu lat nie jesteśmy w stanie opisać, wykryć, zweryfikować jednoznacznie przyczyn tej katastrofy – mówił Waszczykowski. - Powiedziałem Tillersonowi, że w przypadku Smoleńska interesuje nas wszelka pomoc, zarówno techniczna, polityczna w postaci wywierania presji na Rosję, jak i pomoc prawna, ponieważ jeśli nie będzie współpracy ze strony rosyjskiej, w dalszym ciągu zamierzamy złożyć skargę do Trybunału Międzynarodowego - oświadczył szef polskiej dyplomacji.

Tillerson poinformował Waszczykowskiego, że "szereg spraw związanych z katastrofą smoleńską zostało przekazanych przez poprzednią administrację" (prezydenta Baracka Obamy). Polski szef dyplomacji stwierdził, że administracja Obamy "była głównie zainteresowana poprawą stosunków z Rosją, tzw. resetem, dlatego nie było wsparcia, bo wszelkie sprawy sporne z Rosją przeszkadzały w tym resecie".

Minister Waszczykowski w odpowiedzi na pytania, czy jakiekolwiek materiały dotyczące katastrofy smoleńskiej zostały przekazane przez administrację Obamy władzom polskim, odparł, że "z pewnością nie przechodziły przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych". Nie wykluczył jednak, że "mogły zostać przekazane Polsce innymi kanałami", np. bezpośrednio polskim służbom specjalnym.

Zobacz materiał wideo (Fakty TVN/x-news)


Kwestia zniesienia wiz dla Polaków


Szef polskiego MSZ poruszył także w rozmowie z Tillersonem kwestię zniesienia wiz dla Polaków. - Mówiłem o wymianie młodzieży, o zagadnieniach innowacyjności. Polska w tym roku otwiera konsulat w Houston (w stanie Teksas), który będzie odgrywał rolę ekonomiczną, bo (Houston) jest centrum przemysłu kosmicznego, chcemy otworzyć konsulat w Seattle (na Zachodnim Wybrzeżu w stanie Waszyngton), które jest także wielkim centrum gospodarczym - mówił Waszczykowski. Zastrzegł jednak, że aby kontynuować współpracę gospodarczą, przydałoby się objąć Polskę programem "visa waiver", czyli ruchu bezwizowego.

Zapytany o reakcję Tillersona, który w przeszłości był szefem wielonarodowej korporacji petrochemicznej ExxonMobil, Waszczykowski przyznał, że sekretarz stanu wie o przekraczaniu dopuszczalnego odsetka odmów wiz amerykańskich wydawanych Polakom, uważa jednak, że kwestia ta "powinna być po obu stronach wyjaśniona".

Aby zostać włączonym do programu ruchu bezwizowego, państwo nie może przekroczyć limitu odmów wiz ustalonego w prawie amerykańskim na 3 proc. O odmowie wydania wiz decydują amerykańscy konsulowie w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Polsce.

Zatem nie jest prawdą – podkreślił minister – że tylko Kongres może zmienić kryteria programu bezwizowego, bo przecież administracja ma na to wpływ. Rozmowy te będą kontynuowane, ale - jak zastrzegł - nie na poziomie ministrów, lecz wiceministrów ds. konsularnych.

Po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu minister Waszczykowski wyraził nadzieję, że wkrótce dojdzie do spotkania prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy, a także do rewizyty Tillersona w Polsce.

Po rozmowach w Departamencie Stanu szef polskiej dyplomacji spotkał się w z przedstawicielami czołowych waszyngtońskich ośrodków analityczno-doradczych, tzw. think tanków, które stanowią zaplecze intelektualne amerykańskiego rządu federalnego i partii politycznych.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Poprawione.
  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.

Tematy w dziale Polityka