Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
64 obserwujących 3427 notek 7700407 odsłon
Salon24 news, 25 maja 2017 r.

Sikorski przesłuchany ws. katastrofy smoleńskiej. Ekshumacja 25. ofiary

1492 55 0 A A A
Radosław Sikorski, zdjęcie archiwalne, fot. Wikimedia Commons
Radosław Sikorski, zdjęcie archiwalne, fot. Wikimedia Commons

Prokuratura przesłuchała Radosława Sikorskiego w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Z kolei na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym odbyła się rano ekshumacja 25. ofiary .

Przesłuchanie Radosława Sikorskiego

Prokuratura Krajowa w obu sprawach nie ujawnia żadnych szczegółów. Ani tego kto poza Sikorskim został przesłuchany w tej sprawie, ani o czyj grób chodzi w przypadku ekshumacji.

Okoliczności katastrofy smoleńskiej bada specjalny zespół w Prokuraturze Krajowej. Postępowań w tej sprawie - oprócz głównego postępowania, przejętego od zlikwidowanej prokuratury wojskowej - jest siedem.

"Jednym z postępowań prowadzonych przez zespół nr. 1 Prokuratury Krajowej jest postępowanie prowadzone w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych i utrudnianie postępowania polegające m.in. na nieprzeprowadzeniu sekcji zwłok ofiar katastrofy pod Smoleńskiej. W tym postępowaniu w charakterze świadka został przesłuchany Radosław Sikorski" - poinformowała  rzeczniczka PK prokurator Ewa Bialik.

W tej samej sprawie prokuratorzy wezwali na przesłuchanie w lipcu szefa Rady Europejskiej i b. premiera Donalda Tuska.

Ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

Właśnie błędy w dokumentacji medycznej sporządzonej przez rosyjskich biegłych są jednym z powodów trwających obecnie ekshumacji ofiar katastrofy. 25. osobę ekshumowano rano na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. - Ciało zostanie przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie - powiedziała  rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Prokuratura nie ujawnia żadnych szczegółów, a rodziny coraz częściej zwracają się z prośbą o nieujawnianie danych ekshumowanych osób. Na początku kwietnia poinformowano, że w trakcie przeprowadzanych od listopada ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, a w pięciu trumnach znaleziono szczątki innych osób. Prokuratorzy chcą do końca roku przeprowadzić jeszcze 32 ekshumacje; kolejne 26 zaplanowano na 2018 r.

Pozostałe śledztwa dotyczą m.in. nadużycia zaufania w stosunkach z zagranicą (tzw. zdrada dyplomatyczna - art. 129 Kodeksu karnego), sfałszowania dokumentów przez funkcjonariuszy BOR, niszczenia wraku Tu-154M, który jest dowodem rzeczowym, poświadczenia nieprawdy w protokołach sekcji zwłok sporządzonych przez biegłych z Rosji, jak również znieważenia zwłok ofiar katastrofy. Oprócz tego prokuratorzy analizują materiały dotyczące nieprawidłowości w BOR. Jak podawano w połowie kwietnia, śledztwa toczą się w sprawie, nikomu nie postawiono w nim zarzutów.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Polityka