Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
72 obserwujących 4119 notek 9328410 odsłon
Salon24 news, 24 czerwca 2017 r.

Warszawa: Manifestacja ekologów w obronie Puszczy Białowieskiej

1616 141 0 A A A
Uczestnicy manifestacji przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej, fot. PAP/Marcin Obara
Uczestnicy manifestacji przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej, fot. PAP/Marcin Obara

W stolicy protestują przeciwnicy wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej. Domagają się, aby obszar został uznany za park narodowy. Ministerstwo środowiska twierdzi, że wycinka jest kontrolowana i nie zaszkodzi puszczy.

Manifestację zorganizowały organizacje ekologiczne: Greenpeace, Polska Zielona Sieć oraz Akcja Demokracja. Rozpoczęła się na pl. Defilad, by zakończyć się przed siedzibą Ministerstwa Środowiska. Na trasie przemarszu wystąpiły chwilowe utrudnienia w ruchu.

Dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki przekonywał, że "na naszych oczach dokonuje się zbrodnia na naszym dziedzictwie". - Cała puszcza parkiem narodowym – wołali uczestnicy manifestacji. Na transparentach, które mają, przeczytać można m.in. "Białowieska masakra piłą mechaniczną", "Nam nie jest Szyszko jedno", "Nie było nas, był las".

Spór wokół Puszczy Białowieskiej przybrał na sile, kiedy pod koniec marca 2016 r. minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża. Przewiduje on większe cięcia, tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym występowaniem kornika atakującego świerki. Aneks zakłada zwiększenie pozyskania drewna do 188 tys. metrów sześciennych w ciągu 10 lat (lata 2012-2021). Stary plan zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat.

Decyzja ta wywołała sprzeciw części organizacji naukowych i ekologicznych, które przekonują, że zwiększenie wycinki jest niepotrzebne, a tzw. gradacja kornika jest procesem naturalnym.

W Puszczy Białowieskiej od kilku tygodni działacze Greenpeace i Fundacji Dzika Polska protestują przeciwko wycince drzew. W czwartek po południu po raz kolejny zablokowali ciężki sprzęt używany do wycinki. Przedstawiciele organizacji pozarządowych chcą, by cały obszar puszczy został objęty parkiem narodowym.

MŚ deklaruje, że resortowi zależy na utrzymaniu Puszczy Białowieskiej, która jest dziedzictwem ludzkości. Resort podkreśla, że działa zgodnie z prawem - polskim i europejskim - które zobowiązuje nasz kraj do ochrony gatunków i siedlisk cennych dla UE. Rzecznik MŚ Paweł Mucha zaznaczał, że zgodnie z postulatami organizacji ekologicznych, na jednej trzeciej powierzchni Puszczy Białowieskiej nie wykonuje się żadnych cięć sanitarnych, czy nowych nasadzeń drzew, a w pozostałej części działania prowadzone są "zgodnie z prawem i doświadczeniem polskich leśników".

Puszcza Białowieska znajduje się na liście dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział niedawno, że Polska złoży wniosek do UNESCO, by puszczę wpisać na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego. Jego zdaniem, kiedy puszczę wpisywano na listę światowego dziedzictwa, popełniono błąd, ograniczając się jedynie do kwestii przyrodniczej.

Komitet Światowego Dziedzictwa w 2014 r. przyjął zgłoszony przez Polskę i Białoruś wspólny wniosek o wpisanie obszaru Puszczy Białowieskiej, leżącej po obu stronach granicy, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Tematy w dziale Rozmaitości