Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
93 obserwujących 5387 notek 12540290 odsłon
Salon24 news, 1 października 2017 r.

Zamieszki w Katalonii. Policja pałuje uczestników referendum

2024 116 0 A A A
Zamieszki przed szkołą w Tarragonie, gdzie mieścił się lokal wyborczy, fot.  	PAP/EPA/JAUME SELLART
Zamieszki przed szkołą w Tarragonie, gdzie mieścił się lokal wyborczy, fot. PAP/EPA/JAUME SELLART

Ponad 460 osób zostało rannych w Katalonii podczas zamieszek, które wybuchły w związku z odbywającym się tam w niedzielę referendum niepodległościowym.

Burmistrz Barcelony Ada Colau zażądała od policji natychmiastowego przerwania działań wymierzonych w "bezbronną ludność".

Policja strzelała gumowymi kulami w pobliżu co najmniej jednego lokalu wyborczego w Barcelonie, stolicy Katalonii, oraz starła się z protestującymi przed miejscami do głosowania na obszarze całego regionu autonomicznego na północnym wschodzie Hiszpanii. W sieci pokazały się nagrania, na których widać, jak funkcjonariusze kopią, szarpią za włosy i biją ludzi, którzy nie chcą dopuścić do zamknięcia lokalu wyborczego.

źródło: YouTubeMedia hiszpańskie uważają, że gdyby nie dopuszczono do otwarcia lokali wyborczych, nie doszłoby do eskalacji przemocy.

W piątek Josep Lluis Trapero, szef katalońskiej policji, zapowiedział, że podlegli mu funkcjonariusze bez użycia siły zamkną w niedzielę rano obiekty, w których zaplanowano punkty wyborcze referendum niepodległościowego. Łącznie miało być ich ponad 2300. Trapero zastrzegł, że policja nie będzie stosować jednak siły w sytuacji biernego nieposłuszeństwa obywateli. Do godzin do godzin popołudniowych udało im się zamknąć w całej Katalonii około 90 lokali wyborczych.

“Gdyby Mossos d'Esquadra rzeczywiście wypełnili swoje obietnice i zamknęli przed szóstą rano wszystkie lokale wyborcze, to nie doszłoby do tych dramatycznych wydarzeń. Najważniejsze były pierwsze godziny po rozpoczęciu głosowania, podczas których katalońska policja nie zamknęła punktów wyborczych i nie skonfiskowała kart do głosowania” - ocenili reporterzy hiszpańskiego radia Cadena Ser. 

W akcję zamykania punktów, w których miało się odbywać referendum zaangażowała się hiszpańska policja i Gwardia Cywilna. Katalończycy stawiali im bierny opór, a mundurowi wyrzucali ich z lokali siłą. Funkcjonariusze Gwardii Cywilnej siłą, wybijając szyby, wdarli się m.in. do lokalu w Sant Julia de Ramis w prowincji Girona, gdzie głos planował oddać szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont. Doszło tam do przepychanek między głosującymi a policją. Puigdemont jednak wziął udział w referendum, oddając głos w innym lokalu wyborczym.

Wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria pochwaliła działania hiszpańskiej policji w celu niedopuszczenia do głosowania w referendum niepodległościowym w Katalonii.

- Całkowity brak odpowiedzialności" ze strony rządu regionalnego w Katalonii został zrównoważony przez profesjonalizm hiszpańskich sił bezpieczeństwa - powiedziała wicepremier dziennikarzom. - Przestrzegały one poleceń wymiaru sprawiedliwości. Działały profesjonalnie i w proporcjonalny sposób. Zawsze starały się chronić praw i wolności - dodała.

Rzecznik władz Katalonii winą za przemoc bezpośrednio obarczył premiera Hiszpanii Mariano Rajoya oraz ministra spraw wewnętrznych Juana Ignacio Zoido. Turull oświadczył, że działania Hiszpańskiej Policji Narodowej i Gwardii Cywilnej są motywowane politycznie i pokazują "oczywisty motyw w celu wyrządzenia krzywdy obywatelom".

Członek autonomicznego katalońskiego rządu ds. międzynarodowych Raul Romeva zapowiedział, że władze Katalonii odwołają się do instytucji europejskich w sprawie łamania praw człowieka przez rząd Rajoya.

Autonomiczny rząd Katalonii poinformował, że przed południem działało w regionie 73 proc. lokali wyborczych z ponad 2300 zaplanowanych w referendum niepodległościowym. Hiszpańskie media uznają te szacunki za niewiarygodne.


źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka