Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
87 obserwujących 4899 notek 11186164 odsłony
Salon24 news, 11 października 2017 r.

Premier Szydło: Lekarze rezydenci dostaną podwyżki

2117 94 0 A A A
Premier Beata Szydło oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego, fot. PAP/Paweł Supernak
Premier Beata Szydło oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego, fot. PAP/Paweł Supernak

W 2018 r. pula na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i stażystów wzrośnie o ponad 40 proc. w porównaniu do wydatków realizowanych przez naszych poprzedników - powiedziała premier Beata Szydło.

W przyszłorocznym budżecie będzie to kwota 1,179 mld zł. Z końcem 2021 roku wedle zapewnień premier lekarze rezydenci będą zarabiali minimum 5251 zł. Z kolei jeszcze w tym roku, z wyrównaniem od lipca, rezydenci będą otrzymywali pieniądze w ramach puli podwyżek.

Spotkanie premier z lekarzami medykami

Szefowa rządu dodała, że rząd pracuje w tej chwili nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. - Ta ustawa jest praktycznie przygotowana i myślę, ze w najbliższym czasie będzie mogła być również skierowana do uzgodnień rządowych i prac parlamentarnych - powiedziała Szydło.

Jak poinformowała, w 2017 r. na ochronę zdrowia skierowano dodatkowo 8 mld zł. - Te środki są przeznaczane na zakup dodatkowych świadczeń, m.in. leczenie zaćmy i bioder. Uruchomiliśmy środki na wyposażenie gabinetów medycznych w szkołach. Chcemy to robić wspólnie z samorządami - powiedziała. W 2018 roku do systemu trafi dodatkowo około 6 mld zł.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślił, że rok 2017 jest "rokiem rekordowym", jeśli chodzi o nominalny poziom nakładów na ochronę zdrowia. - To jest grubo powyżej 80 mld zł i o 8 mld więcej niż w ubiegłym roku - powiedział.

Dodał, że odsetek PKB przeznaczany na ochronę zdrowia przekroczy w tym roku 4,7 proc. i będzie najwyższy w historii Polski.

Szef resortu zdrowia mówił także o ustawie dot. sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, która zaczęła już działać. - Przytłaczająca większość pracowników, którzy otrzymują te podwyżki, to pracownicy zatrudnieni w zakładach opieki zdrowotnej, które funkcjonują i są finansowane głównie z kontraktów - podkreślił minister. Pracodawcy mogą kształtować te wynagrodzenia, oczywiście w miarę swoich możliwości, na znacznie wyższym poziomie.

Natomiast w przypadku rezydentów ich wynagrodzenie pochodzi bezpośrednio z budżetu państwa. - Zapewniamy środki na ustalenie wynagrodzeń zarówno stażystów, jak i rezydentów na poziomach minimalnie wymaganych przez ustawę, a w zasadzie nawet trochę wyższych. To jest w sumie, porównując do 2015 roku, jeżeli chodzi o 2018 r. - o ponad 40 proc więcej środków - powiedział.

Radziwiłł zaznaczył, że obok rozmów na temat wynagrodzeń toczą się rozmowy ze środowiskiem rezydentów na temat kształcenia. Podkreślił, że rozmowy są dobre i "idą we właściwym kierunku".

Premier wraz z ministrem zdrowia bierze udział w obradach Rady Dialogu Społecznego, która rozmawia m.in. o funkcjonowaniu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Po posiedzeniu Rady Beata Szydło ma spotkać się z członkami Porozumienia Rezydentów OZZL. Lekarze rezydenci nie chcieli brać udziału w obradach RDS.

Protestujący od poprzedniego poniedziałku rezydenci zawiesili rano głodówkę do czasu spotkania z premier. Beata Szydło zaproponowała im we wtorek wieczorem spotkanie, ale dopiero po zakończeniu protestu. Teraz zostanie wznowiony.

Protest rezydentów wznowiony

- Rozmowy z premier Beatą Szydło nie przyniosły oczekiwanych skutków - poinformował Filip Płużański z Porozumienia Rezydentów OZZL.

- Złożyłam protestującym rezydentom konkretną propozycję powołania wspólnego zespołu do prac nad ich postulatami. To są całkowicie nowe założenia, dlatego trzeba będzie zmienić projekt ustawy. Czas na wypracowanie rozwiązań postawiliśmy do 15 grudnia - komentowała premier na konferencji prasowej.

- Do czwartku protestujący rezydenci mają podjąć decyzję czy wezmą udział w pracach zespołu do prac nad ich postulatami. To bardzo dobra oferta rządu, nie zapraszaliśmy innych grup zawodowych do takich rozmów - podkreśliła Szydło.

Więcej: Lekarze rezydenci zawiesili protest głodowy

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Społeczeństwo