Skutki silnego wiatru na drodze w Kampen w Holandii, fot. PAP/EPA/GINOPRESS B.V.
Skutki silnego wiatru na drodze w Kampen w Holandii, fot. PAP/EPA/GINOPRESS B.V.

Orkan Fryderyka zmierza w kierunku Polski. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Redakcja Redakcja Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 32

Z Europy Zachodniej napływają pierwsze informacje o ofiarach śmiertelnych, jakie pochłonął potężny orkan Fryderyka. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla 12 województw. Wichura wyrządziła poważne szkody w Europie.

Co najmniej osiem osób zginęło, w tym pięć w Niemczech, na skutek potężnego orkanu Fryderyka, który szaleje nad Europą.

Orkan Fryderyka dotarł już do Polski 

W Bielsku-Białej wieczorem porywy dochodziły do 115 kilometrów na godzinę, a w Legnicy - do 94 km/h. Fryderyka, która pogarsza pogodę w Polsce, sprawiła, że prawie 56 tysięcy odbiorców nie ma prądu.

Wiatr zdmuchnął do rowu autobus pod Strzelcami Opolskimi, podobna sytuacja miała miejsce także w Wielkopolsce. Do zdarzenia doszło na drodze między miejscowościami Dolna i Strzelce Opolskie. Jak poinformowała nas młodsza aspirant Paulina Porada, asystentka do spraw prasowo-informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich, silny poryw wiatru sprawił, że autobus został zdmuchnięty i wpadł do rowu. W środku znajdowały się trzy osoby, dwóch pasażerów i kierowca. Nie doznali żadnych obrażeń.

Tuż po godzinie 15 na drodze Grodzisk Wielkopolski-Wielichowo, między miejscowościami Zielęcin i Łubnica, autobus wypadł z drogi. W autobusie było 28 osób dorosłych. To pracownicy jednej z lokalnych firm oraz kierowca. Jedną osobę przetransportowano do szpitala. Od godz. 16.30 ruchem kierowała policja, a wszyscy pasażerowie zostali przewiezieni do sali wiejskiej w Łubnicy.

Fryderyka sparaliżowała zachodnią Europę

Fryderyka powoduje paraliż komunikacyjny na zachodzie Europy. Zamykane są lotniska i porty morskie, nie kursują pociągi, staje komunikacja miejska.

W Holandii, gdzie wichura przewracała drzewa i spychała ciężarówki z szos, zanotowano co najmniej trzy ofiary śmiertelne, uderzone przewracanymi przez wiatr drzewami, bądź spadającymi gałęziami.

Na lotnisku Schiphol w Amsterdamie odwołano w czwartek wszystkie loty. W wielu rejonach Holandii obowiązuje najwyższy stopień alertu pogodowego. Wstrzymano komunikację kolejową, autobusową, w miastach nie kursują tramwaje.

W mieście Emmerich w Nadrenii Północnej-Westfalii powalone przez wichurę drzewo zabiło 59-letniego mężczyznę na kempingu nad Renem. Z tego kraju związkowego docierają też informacje o obrażeniach wielu ludzi uderzonych przewracającymi się drzewami.

W Nadrenii Północnej-Westfalii - całkowicie wstrzymana została komunikacja kolejowa. Z powodu wichury odwołano część lotów na lotniskach w Duesseldorfie i Monachium. Niemiecka służba meteorologiczna zaleciła mieszkańcom pozostanie w domach. W części szkół w północnych i zachodnich Niemczech odwołano zajęcia. Podobnie w Duesseldorfie i Essen.

Agencja dpa poinformowała o licznych wypadkach na odcinku autostrady łączącej Wilhelmshaven z Westerstede w północnych Niemczech.

W Belgii zginęła kobieta, na której samochód spadło powalone przez wiatr drzewo. Kobieta jechała drogą prowadzącą przez las w rejonie na południe od Brukseli. Z powodu wichury zamknięty został port w Gandawie. W niektórych dzielnicach Brukseli musiano wstrzymać kursowanie tramwajów.

W Wielkiej Brytanii prędkość wiatru dochodzi w porywach do 110 km/h. W południowo-wschodniej Anglii tysiące domów jest bez prądu. Dochodzi do zakłóceń w komunikacji kolejowej, ponieważ powalone przez wiatr drzewa zrywają przewody trakcyjne i blokują tory. W Szkocji władze radzą kierowcom, by zrezygnowali z jazdy samochodami, ponieważ drogi są zaśnieżone i oblodzone, a sytuację pogarsza silny wiatr.

Fryderyka niesie ze sobą śnieżyce, a prędkość wiatru w wielu regionach dochodzi w porywach do 140 km/h. Służby meteorologiczne podnoszą stopień alertów pogodowych. W wielu regionach mieszkańcom zaleca się niewychodzenie z domów, a kierowcom - zrezygnowanie z jazdy po zasypanych śniegiem bądź oblodzonych drogach.

Ostrzeżenia dla Polski

Orkan Fryderyka zmierza w kierunku Polski. Zwiastuje lodową burzę, porywisty wiatr oraz mocne opady śniegu. Na razie intensywny śnieg pada wzdłuż zachodniej granicy Polski, a wiatr zaczyna przybierać na sile. Na południu kraju porywy dochodzą do 50 km/h.

Wiatr będzie się wzmagał, a najsilniejsze porywy są spodziewane w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim i dolnośląskim oraz na południu województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Dla całego obszaru województw - lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Tam prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach od 90 km/h do 110 km/h. Wiatr wiał będzie z południowego zachodu i zachodu.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje także na terenie części województw - śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Wiatr będzie wiał z kierunku południowego, skręcającego w kierunku zachodnim. Miejscami spodziewane są zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące silnego wiatru zostały wydane dla 8 województw - mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i opolskiego oraz dla części województw - kujawsko-pomorskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Na Mazowszu IMGW prognozuje "wystąpienie umiarkowanego i dość silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, z porywami do 50 km/h na północy i do 90 km/h na południu województwa. Wiatr z południa i południowego zachodu, w strefach opadów śniegu może powodować zawieje i zamiecie śnieżne".

źródło PAP

ja. KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości