Rada Krajowa PO. Sikorski do szefa PiS: „Nie takich dyktatorków obalaliśmy”

Sikorski do Kaczyńskiego: Nie takich dyktatorków jak pan obalaliśmy. Fot. PAP
Sikorski do Kaczyńskiego: Nie takich dyktatorków jak pan obalaliśmy. Fot. PAP

Podstawowe wartości nowoczesnego konserwatyzmu: poszanowanie dla prawa, instytucji państwowych, tradycji są dziś obecne w PO, a nie w PiS – uważają liderzy opozycji. „Nie takich dyktatorków jak pan obalaliśmy. Polska jest lepsza, niż pan sądzi” - stwierdził z kolei Radek Sikorski pod adresem Jarosława Kaczyńskiego.

W sobotę odbyła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Partia wzywa do natychmiastowego rozpoczęcia prac parlamentarnych nad naprawą nowelizacji ustawy o IPN w oparciu o wspólną debatę i projekty: rządzącej większości oraz opozycji. PO chce ponadto, aby rząd PiS zaprzestał działań, które utrudniają negocjacje budżetowe i przyniosą negatywne skutki dla Polski i Polaków.

PO zamierza przedstawić scenariusz przyjęcia przez Polskę wspólnej unijnej waluty. Gośćmi sobotnich obrad byli m.in. były szef MSZ Radosław Sikorski oraz unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbieta Bieńkowska.

Polecamy: Platforma Obywatelska po exposé: „Premier odpowiada za łamanie zasad demokracji”

Lider Platformy rozpoczął swe wystąpienie od krytyki PiS. –  Po ponad dwóch latach rządów PiS zniszczyło międzynarodowy wizerunek Polski, osłabiło pozycję polskiego państwa, praktycznie w każdym tradycyjnym kierunku naszej polityki zagranicznej – ocenił. Mamy narastający kryzys w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem; demolowane są nasze stosunki z Ukrainą. Straciliśmy pozycję lidera całego regionu Europy Środkowej, przestaliśmy być nieformalnym reprezentantem naszego regiony w Trójkącie Weimarskim, wobec Niemiec, Francji i całej Europy zachodniej – stwierdził Schetyna.

Skutki ponad dwóch lat rządów PiS są „katastrofalne dla Polski”. – A wszystko to w czasie wyczuwalnego kryzysu porządku światowego, niepewności co do tego, w którą stronę pójdzie światowa i europejska gospodarka, a także w sytuacji poważnego konfliktu już nie tylko z bezpośrednim otoczeniem, ale z kluczowymi demokracjami zachodu –  oświadczył lider Platformy Obywatelskiej.

Premier Mateusz Morawiecki i szef MSZ Jacek Czaputowicz mieli naprawić błędy swych poprzedników. – A co się okazało? Nie są w stanie tego zrobić. Ich rozmowy w Brukseli i Berlinie nie przyniosły żadnych rezultatów. Przeciwnie - coraz ostrzejszy jest kryzys wokół ustawy o IPN, a premier Mateusz Morawiecki dolał oliwy do ognia swoją skandaliczną wypowiedzią obciążającą Żydów, Polaków, Rosjan i Ukraińców odpowiedzialnością za sprawstwo Holokaustu – uznał Schetyna.

Sikorski: Walka z diasporą żydowską w USA nie zaskarbi nam życzliwości Kongresu USA

Radosław Sikorski krytykował rząd PiS za stan relacji polsko-amerykańskich; podkreślił, że o obecność wojsk amerykańskich w Polsce zabiegały kolejne rządy, co ostatecznie zostało osiągnięte. Jednak - przypomniał - do stworzenia amerykańskiej bazy antyrakietowej potrzebne są zarówno wola administracji USA, jak i zgoda Kongresu USA, który sfinansuje całe przedsięwzięcie. „Informuję kolegów z prawicy, że rewizjonizm, co do II wojny światowej, wojna propagandowa, atomowa z Izraelem, wszczynanie czy tolerowanie antysemityzmu w Polsce i walka przez Atlantyk z diasporą żydowską w USA nie jest dobrym pomysłem na zaskarbienie życzliwości Kongresu Stanów Zjednoczonych - powiedział były szef MSZ.

„Panie prezesie, chcę panu powiedzieć, że, żeby nie wiem ile pomników pan sobie nastawiał, żeby nie wiem ile łgarstw pańska telewizja codziennie nadawała, żeby nie wiem ilu obywateli pan zastraszał szykanami - Polaków pan nie złamie. Nie takich dyktatorków jak pan obalaliśmy. Polska jest lepsza, niż pan sądzi. Jest lepsza niż pan - Polska wielka, wielkoduszna, solidarna, europejska zwycięży i my będziemy o to walczyli” - dodał Sikorski.

Czytaj: CBA przeszukało mieszkanie ważnego posła PO

– Samorządy muszą tworzyć wyspy praworządności, wolności, tolerancji, gdzie szanuje się wszystkich współobywateli. Wyspy, które są dumne z tego, że Polska jest krajem europejskim – mówił z kolei Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy.

RK PO zobowiązała swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim do podjęcia wszelkich możliwych działań na rzecz pozyskania funduszy dla polskich samorządów, rolników, firm, ośrodków narodowych.


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.  


Lubię to! Skomentuj116 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka