142 obserwujących
7243 notki
18793k odsłony
1333 odsłony

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata: Nie zgadzamy się na skłócenie Żydów i Polaków

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Fot. KPRM
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Fot. KPRM
Wykop Skomentuj94

Żyjący bohaterowie okresu okupacji, którzy ratowali Żydów przed eksterminacją, napisali list do rządzących w Polsce i w Izraelu. Proszą w nim o powrót do polityki dialogu i pojednania. List odebrał premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata.

- My Sprawiedliwi, ostatni żyjący spośród 6850 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, zwracamy się z apelem do rządów i parlamentów Izraela i Polski, o powrót na drogę dialogu i pojednania. W okresie II wojny światowej byliśmy świadkami zagłady narodu żydowskiego i mordowania Polaków przez Niemców. Zabito 6 milionów obywateli Rzeczypospolitej, w tym 3 miliony polskich Żydów. Mimo ogromnych strat naród polski przetrwał, ale społeczność polskich Żydów przestała istnieć. W tych strasznych czasach, gdy w okupowanej Polsce groziła kara śmierci za jakąkolwiek pomoc naszym żydowskim współobywatelom, wielu podjęło wyzwanie niesienia pomocy. Setki Polaków ten czyn solidarności przypłaciło życiem, dając świadectwo najwyższej miłości bliźniego - przypominają bohaterowie z czasów okupacji niemieckiej w Polsce.

Odezwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zostanie skierowanie nie tylko do polskich polityków, ale izraelskich. Apel opublikują media w w Polsce, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Głównym przesłaniem listu jest prośba o kontynuację dialogu i wygaszenie sporów, które mogą jedynie skłócić Polaków i Żydów.

- Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, aby nasze dwa narody połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią, budowały w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie. My Sprawiedliwi, nosząc w pamięci prawdę o tamtych czasach, prosimy wszystkich o empatię i rozwagę, o wrażliwość przy tworzeniu prawa i odpowiedzialną medialną narrację, o uczciwe i niezależne badania historyczne - gdyż tylko takie służą wyjaśnieniu tego, co wymaga wyjaśnienia - o dialog i serdeczność - napisali zasłużeni Polacy.

Sprawiedliwi podkreślili, że zdarzali się szmalcownicy, jednak nie działali oni w imieniu polskich władz na uchodźstwie. - Jak w każdym, także i w naszym narodzie byli wówczas ludzie nikczemni. Postępowali we własnym imieniu, nie w imieniu polskiego państwa. Byli jednak Polakami. Ich także baliśmy się - napisali.

- Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, aby nasze dwa narody połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią, budowały przymierze i przyszłość w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie.

My Sprawiedliwi, nosząc w pamięci prawdę o tamtych czasach, prosimy wszystkich o empatię i rozwagę, o wrażliwość przy tworzeniu prawa i odpowiedzialną medialną narrację, o uczciwe i niezależne badania historyczne - gdyż tylko takie służą wyjaśnieniu tego, co wymaga wyjaśnienia, o dialog i serdeczność - zaapelowali.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z żyjącymi Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Podziękował im za bohaterski wysiłek w czasie wojny. - Świadectwo najwyższego człowieczeństwa. W czasie wielkiej próby mieliście wielką odwagę - zaznaczył szef rządu. - Ratując naszych współbraci w czasach drugiej apokalipsy, robiliście to ze względu na moralne, etyczne głosy, które w Was były. Służyliście człowieczeństwu i Polsce - powiedział Morawiecki.

Źródło: PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj94
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka