Głosowanie nad rezolucją KE ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE, fot. PAP/EPA Olivier Hoslet
Głosowanie nad rezolucją KE ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE, fot. PAP/EPA Olivier Hoslet

Krasnodębski nowym wiceszefem PE. Europosłowie poparli uruchomienie art. 7 wobec Polski

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 141

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski został wybrany  nowym wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. PE poparł też w rezolucji działania KE wobec Polski ws. praworządności.

Krasnodębski zastąpi w kierownictwie PE Ryszarda Czarneckiego, którego odwołano 7 lutego z funkcji wiceszefa europarlamentu za wypowiedź, w której porównał europosłankę PO Różę Thun do szmalcownika. Głosowanie było tajne. Krasnodębski otrzymał 276 głosów poparcia, a jego rywal - estoński europoseł Indrek Tarand z Zielonych - 193 głosy.

Władze PO zarekomendowały europosłom PO, by nie popierali kandydatury Krasnodębskiego. Zaleciły jednocześnie, by jej eurodeputowani nie wzięli udziału w czwartkowym głosowaniu w sprawie kolejnej rezolucji PE na temat sytuacji w Polsce.

Zobacz: Krasnodębski "pewniakiem" od samego początku?

Posłowie PE poparli też w rezolucji działania Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE. W głosowaniu wzięło udział 617 europosłów; za rezolucją opowiedziało się 422, przeciw 147, a 48 wstrzymało się od głosu.

W środę stanowisko KE w tej sprawie przedstawił europosłom wiceszef KE Frans Timmermans, który podkreślił, że jakkolwiek Warszawa podjęła z Komisją dialog w sprawie art. 7 to Bruksela wciąż czeka na wykonanie swoich zaleceń.

Podczas debaty największe frakcje europarlamentu poparły stanowisko KE. Sprzeciw zgłosił klub Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do którego należy PiS, oraz niektórzy posłowie niezależni, m.in. Brytyjczyk Nigel Farage.

Przeczytaj: Orban: W sprawie artykułu 7 Węgry staną po stronie Polski. Nie jesteśmy żebrakami

Początkowo PE chciał uruchomić w sprawie naruszenia zasad praworządności w Polsce własne postępowanie, jednak po wszczęciu procedury przez Komisję w grudniu ub.r. zdecydował, że nie będzie dublował jej działań.

Polskie władze mają przedstawić swoją odpowiedź na zalecenia KE przed końcem marca.

Zobacz także: Reuters: Unia Europejska wolałaby uniknąć walki z Polską

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Zobacz galerię zdjęć:

Zdzisław Krasnodębski nowym wiceszefem PE, fot. zdzislawkrasnodebski.eu
Zdzisław Krasnodębski nowym wiceszefem PE, fot. zdzislawkrasnodebski.eu

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka