Demontaż Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Fot. PAP
Demontaż Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Fot. PAP

Rozbiórka pomnika czczącego sowiecką armię. Legnicka społeczność - przeciwna?

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 254

W Legnicy rozebrano Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Jego rozbiórkę zarządzono na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Ale spora część mieszkańców była temu przeciwna.

Pomnik położony w ścisłym centrum dolnośląskiej Legnicy na placu Słowiańskim to jeden z charakterystycznych elementów architektonicznych tego dolnośląskiego miasta. Legnica w okresie PRL zwana była „Małą Moskwą”, gdyż ulokowane tam było dowództwo i koszary Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, zajmujące znaczny obszar miasta.

Polecamy: Dekomunizacja: Prawie tysiąc nazw ulic do zmiany

Monument po 1990 r. budził wiele kontrowersji, próbowano go wielokrotnie usunąć z pl. Słowiańskiego. – Teraz pomnik jest demontowany na mocy ustawy dekomunizacyjnej – przypomniał rzecznik legnickiego magistratu Arkadiusz Rodak. Jeszcze w listopadzie 2017 r. władze miasta podkreślały, że chcą, aby pomnik pozostał w Legnicy oraz pełnił funkcję edukacyjną i historyczno-badawczą.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta Legnica wynikało, że 80 proc. mieszkańców było za pozostawieniem monumentu na swoim miejscu - podało Polskie Radio 24.

image

– Dla mnie ten monument był symbolem braterstwa broni polskich i radzieckich żołnierzy, a nie wyrazem wdzięczności. Wrósł w nasze miasto i przypominał nam o jego historii. Powinien zostać przeniesiony na cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej – stwierdził w rozmowie z portal.legnica.eu Stanisław Luboński, jeden z mieszkańców Legnicy.

Zobacz także: Zdekomunizowane nazwy ulic pod ochroną. Komunistyczne pomniki znikną szybciej

Dlaczego tak długo po 1989 roku nie było woli politycznej, by ten pomnik usunąć i dlaczego większość tego typu monumentów została zlikwidowana długo po 1989 roku - zastanawiał się w Polskim Radio 24 prof. Wojciech Polak. – Według mnie musiała ulec metamorfozie świadomość elit. To, że obecnie mamy ustawę, która to reguluje, że wszystkie takie niesławne miejsca pamięci zostaną zlikwidowane, świadczy o tym, że dokonujemy ostatecznego zerwania z PRL-em - z dawnym, niedobrym sposobem myślenia – stwierdził historyk.

Demontaż Pomnika Wdzięczności na placu Słowiańskim w Legnicy. Źródło: legnica24h


Figury z tablicami ze zdemontowanego pomnika trafią na początku do magazynów Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. A później do lapidarium, które powstanie w Muzeum Miedzi w Legnicy. Gruz z cokołu pomnika ma trafić do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, gdzie zostanie zmielony. W operacji rozbiórki pomnika wziął udział 40-tonowy dźwig.

Figury pomnika zostały odlane w latach 50. ze spiżu. Ważą 3,5 ton. Monument powstał według projekt Józefa Guzego, odsłonięto go w 1951 r. Pomnik przedstawia żołnierzy polskiego i radzieckiego trzymających na rękach dziewczynkę i ściskających sobie dłonie. Sam Guzy po latach przyznał, że nie jest to arcydzieło i zaproponował, żeby je zakopać - informuje portal legnica24h.pl.


Źródło: PAP, legnica24h.pl, wp.pl, Polskie Radio 24 

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka