156 obserwujących
8143 notki
21481k odsłon
1338 odsłon

Dekomunizacja: Prawie tysiąc nazw ulic do zmiany

Czy ustawa o zakazie propagowania komunizmu obejmie też PKiN? Fot. Pixabay
Czy ustawa o zakazie propagowania komunizmu obejmie też PKiN? Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj102

IPN wskazał 943 ulice w całym kraju, które podlegają tzw. ustawie dekomunizacyjnej. Do 2 września muszą mieć zmienione nazwy. Obecne propagują ustrój totalitarny, w tym komunizm.

Zmiany nazw muszą nastąpić na mocy ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Ustawa precyzuje, że "za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989".

Wśród ulic, które IPN zakwalifikował do zmiany (wraz z komentarzem historycznym) są m.in. ul. 1 Armii Wojska Polskiego (także 2 AWP), 22 lipca, 9 maja (1945 r.), Armii Czerwonej, Zygmunta Berlinga, Bohaterów Stalingradu (także Obrońców Stalingradu), Dąbrowszczaków, Edwarda Gierka, Ludowego Wojska Polskiego, Juliana Marchlewskiego, Marcelego Nowotki, PKWN, Wincentego Rzymowskiego, Karola Świerczewskiego, np. 10-lecia lub 40-lecia PRL, Michała Żymierskiego.

Zmian nazw musza dokonać samorządy. W razie wątpliwości mogą zwrócić się do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię. Jeżeli do 2 września nazwy ulic nie zostaną zmienione przez samorządy, wówczas - zgodnie z przepisami - wojewodowie będą wydawali zarządzenia zastępcze, nadające nowe nazwy.

Wojewodowie na prośbę Senatu przygotowali listę obiektów propagujących komunizm. Wśród nich były obiekty poświęcone: Armii Czerwonej, tzw. braterstwu broni polsko-sowieckiemu, partyzantom sowieckim, utrwalaczom władzy ludowej, Gwardii Ludowej/Armii Ludowej.

Zobacz też: Znikną pomniki Armii Radzieckiej? Rosjanie chcą sankcji dla Polski

Część demontowanych pomników trafi na ekspozycję w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku na zachodnim Pomorzu. Za usunięcie obiektu upamiętniającego lub symbolizującego komunizm lub inny ustrój totalitarny, odpowiada właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, na terenie której obiekt się znajduje. Jeśli usunie obiekt w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, wówczas otrzyma zwrot poniesionych kosztów ze środków Skarbu Państwa, będących w dyspozycji właściwego terytorialnie wojewody, jeśli właściciel lub użytkownik nie uczestniczył w procedurze wniesienia upamiętnienia - informuje IPN.

Lista ulic do zmiany znajduje się na stronie IPN: www.ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic/nazwy-do-zmiany. Są tam także informacje dla samorządów i dla mieszkańców.


Jakie ulice w Państwa miastach powinny mieć zmienione nazwy, ponieważ obecne propagują komunizm?

Czy Państwa zdaniem Pałac Kultury i Nauki w Warszawie symbolizuje system totalitarny czy nie?


źródło: PAP

BG

Uwaga! © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj102
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka