Premier Mateusz Morawiecki przemawiał podczas ZP NATO. Fot. PAP/Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki przemawiał podczas ZP NATO. Fot. PAP/Paweł Supernak

Morawiecki podczas ZP NATO: Nord Stream 2 to broń hybrydowa w Europie

Redakcja Redakcja Nord Stream Obserwuj temat Obserwuj notkę 70

Mateusz Morawiecki w Sejmie ostrzegał przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO, że Nord Stream 2 to "zatruta pigułka europejskiego bezpieczeństwa" i UE kiedyś poniesie konsekwencje budowy gazociągu. Rosyjsko-niemiecka inwestycja, według premiera, poważnie osłabia solidarność europejską.

W poniedziałek odbywa się ostatni dzień wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki położył duży nacisk w sejmowym wystąpieniu na kwestie energetyczne.


- Dzisiaj Zgromadzenie Parlamentarne NATO musi zadać sobie pytanie, czy wspólne bezpieczeństwo nie zostanie zagrożone. Gazociąg Nord Stream2 stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego i solidarności Europy - powiedział. Szef rządu przypomniał sojusznikom z NATO, że wspólnota międzynarodowa poświęciła zbyt mało uwagi łamaniu prawa międzynarodowego przez Rosję - nie tylko w kwestii budowy gazociągu, ale m.in. otrucia byłego agenta KGB i MI-6, Siergieja Skripala.

Budzisz: Jeśli Nord Stream 2 powstanie, to, jaki jest nasz scenariusz awaryjny?

- Jest to czas, w którym należy podkreślić za premierem Ukrainy: "Nord Stream2 to nowa broń hybrydowa wymierzona w Unię Europejską, kraje Unii Europejskiej i w NATO" - przytoczył stanowisko Petra Poroszenki Morawiecki. - Nord Stream2 to zatruta pigułka europejskiego bezpieczeństwa, która może mieć daleko idące konsekwencje geopolityczne - dodał szef rządu.

image
Gazociąg Nord Stream 2. Fot. Flickr 

Morawiecki przypomniał Zgromadzeniu Parlamentarnemu NATO, że pierwszy gazociąg Nord Stream pozwolił Moskwie na rozbudowę armii, a w konsekwencji zaatakowano Gruzję, następnie Ukrainę i dokonano aneksji Krymu. Inwestycja energetyczna jest zatem bardzo poważnym ostrzeżeniem dla świata - przekonywał premier.

Zobacz przemówienie Mateusza Morawieckiego w Sejmie:

Źródło: TVN24/x-news

Zgromadzenie Parlamentarne NATO obraduje podczas dwóch sesji - wiosennej i jesiennej - odbywających się w poszczególnych państwach członkowskich. Polska delegacja liczy 12 członków oraz 12 zastępców: 3 senatorów i 3 zastępców oraz 9 posłów i 9 zastępców.

Polecamy: Polska i USA razem przeciwne Nord Stream 2

ZP NATO zostało powołane do życia w 1955 r., jest instytucjonalnie niezależne od Paktu Północnoatlantyckiego. Ma na celu wzmocnienie więzi między państwami, należącymi do Sojuszu, oraz promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, kontroli parlamentarnej nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka