Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
105 obserwujących 5633 notki 13403629 odsłon
Salon24 news, 21 czerwca 2018 r.

Andrzej Celiński kandydatem SLD na prezydenta Warszawy

1332 178 0 A A A
Andrzej Celiński. Fot. Polimerek/CC BY-SA 3.0
Andrzej Celiński. Fot. Polimerek/CC BY-SA 3.0

Andrzej Celiński, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, a później m.in. minister kultury w rządzie Leszka Millera, został zatwierdzony przez radę okręgu warszawskiego SLD jako kandydat tej partii na prezydenta stolicy – poinformował w szef warszawskiego Sojuszu Sebastian Wierzbicki. 

 Wierzbicki zaprosił do tworzenia wspólnych list wyborczych i poparcia Celińskiego wszystkie siły demokratyczne po lewej stronie sceny politycznej w Warszawie. Wymienił stowarzyszenie Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej oraz Partię Razem. Ugrupowania te, wraz ze stowarzyszeniem Wolne Miasto Warszawa, ogłosiły w zeszłym tygodniu wspólny start w stolicy; ich kandydatem na prezydenta Warszawy ma być lider WMW Jan Śpiewak. 

– Marzę o tym, aby udało się wprowadzić do kampanii wyborczej, a potem do rządzenia miastem wreszcie język demokracji. Język obecności obywateli i ich stowarzyszeń w codziennej polityce, język powagi, odpowiedzialności – po to, żeby wprowadzić w Warszawie klimat, gdzie jest daleko więcej radości i przyjemności z obcowania z innymi, aniżeli nienawiści, zawiści albo spuszczonych głów – mówił Celiński.

Polecamy: Kwaśniewski: SLD nie nadużywał władzy. PO ma jedną plamę na honorze 

Pytany o szczegółowy program dla stolicy, Celiński zapewnił, że jest on spisany i „w dużej mierze opiera się w swojej treści na programie z 2014 r.”. – Problem jest, jak dotrzeć z tym programem, jak przekonać ludzi – zastrzegł Celiński. Dodał, że chciałby też włączyć do swojej opowieści o Warszawie elementy programów „innych kandydatów z poprzednich lat”. 

Kandydat był też pytany o ocenę rządów obecnej prezydent stolicy. – Hanna Gronkiewicz-Waltz kończy swoją długą prezydenturę warszawską; życzę jej jak najgłębszego, jak najlepszego odpoczynku po ciężkiej pracy, jaka się wiąże z wykonywaniem funkcji prezydenta – odparł Celiński. Dopytywany, czy ocenia pracę Gronkiewicz-Waltz pozytywnie, dodał: „Każda praca każdej normalnej w miarę władzy – ja nie mówię o władzy, która łamie podstawowe reguły gry demokracji – coś wnosi do miasta. Z pewnością także prezydentura pani Gronkiewicz-Waltz coś do tego miasta wniosła". Wskazał w tym kontekście m.in. na ewidentną – jego zdaniem – poprawę estetyki miasta. 

image
Sojusz Lewicy Demokratycznej sprobuje w wyborach samorządowych odbudować swoją pozycję polityczną. Fot. Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

– Natomiast gdyby kandydat do nowej prezydentury nie widział szans na poprawę sytuacji w rozmaitych dziedzinach, byłby niepoważnym kandydatem. Są dziedziny, które wymagają bardzo poważnej pracy – zaznaczył polityk. 

Swoje poparcie dla Andrzeja Celińskiego wyraził m.in. b. premier Włodzimierz Cimoszewicz. – W czasie ponad 40-letniej działalności publicznej Celiński dał się poznać jako ktoś świetnie wykształcony, bardzo przyzwoity i bardzo uczciwy. – Przy jego ogromnym doświadczeniu, przy wielkiej inteligencji, jest w moim przekonaniu świetnym kandydatem – oświadczył.

Zobacz: PiS, PO i SLD rozpoczęły kampanię do wyborów samorządowych 

Andrzej Celiński (ur. w 1950 r.) to były działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, sygnatariusz listu w obronie robotników z Radomia i Ursusa, współpracownik Komitetu Obrony Robotników. W latach 1989–1990 był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Po 1989 roku był m.in. senatorem (1989-1993), a później posłem (1993-1997), wybranym z listy Unii Demokratycznej. 

W 1999 r. Celiński związał się z SLD; w latach 2001-2002 był ministrem kultury w rządzie Leszka Millera, a także posłem III kadencji (2001-2005). W 2004 r. odszedł z Sojuszu i wraz z m.in. Markiem Borowskim założył Socjaldemokrację Polską (SdPl). W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz kolejny uzyskał mandat poselski z listy koalicji Lewica i Demokraci (SLD, SdPl, Unia Pracy, Partia Demokratyczna). Później związał się z Partią Demokratyczną, której był szefem w latach 2012-2015. Obecnie Celiński pozostaje bezpartyjny. 

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. 


Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka