Waldemar Pawlak, były premier, wicepremier i minister gospodarki. Fot. Flickr
Waldemar Pawlak, były premier, wicepremier i minister gospodarki. Fot. Flickr

Nowe taśmy. Pawlak do najbogatszego Polaka: "Niemcy kupili Fakt, Newsweek, Onet..."

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 140

TVP INFO ujawniła nowe nagrania z afery podsłuchowej. Tym razem słyszymy Waldemara Pawlaka, który dyskutował w warszawskiej restauracji z biznesmenem, Michałem Sołowowem. Były wicepremier z PSL ocenił, że międzynarodowe koncerny mają ogromny wpływ na największe polskie media. - Można by sobie nawet wyobrazić, że do takiej firmy jak TVN opłaci się dopłacić, żeby mieć taki wpływ na politykę jak TVN - stwierdził Pawlak.

Ujawnionego nagrania nie ma w jawnej części akt z afery podsłuchowej, które znajdują się w Sądzie Najwyższym. Rozmowa między Waldemarem Pawlakiem a Michałem Sołowowem - obecnie najbogatszym Polakiem - odbyła się 29 stycznia 2014 roku. Jest o tyle ciekawa, że były szef PSL wyraził przekonanie: kapitał zagraniczny ma ogromny wpływ na polskie media.

Pawlak zasugerował, że niemiecki biznes zainwestował w "Fakt", by mieć większy wpływ na rząd Donalda Tuska. Jego zdaniem, publikacje brukowca wywołują znacznie większe zamieszanie w polityce, niż protesty np. przedsiębiorców. Pawlak namawiał również Sołowowa, by zakupił - wraz z innymi przedstawicielami wielkiego biznesu - jakieś wpływowe medium. Z kontekstu rozmowy wynikało, że chodzi o telewizję TVN i spółkę ITI.

Waldemar Pawlak: Jeżeli pan spojrzy na taką bardzo opiniotwórczą stację, na przykład TVN, to kapitalizacja TVN jest grubo poniżej pana pomysłu np. na Azoty, i TVN w naszym kraju ma dużo większy wpływ niż wiele innych sporych całkiem firm (…)

Michał Sołowow: TVN nie generuje cashu, panie premierze i dlatego jest na tyle wyceniany. Tu jest jakby…

Waldemar Pawlak: Bardzo dobrze pan na to patrzy, otóż ja bym powiedział dalej, że można by sobie nawet wyobrazić, że do takiej firmy jak TVN opłaci się dopłacić, żeby mieć taki wpływ na politykę jak TVN. Niemcy sobie kupili - przez inwestycję w Axel Springer – „Fakt”, „Newsweek”, Onet. To są przykłady, gdzie ja mogę jednak powiedzieć, że na Tuska większy wpływ ma artykuł w „Fakcie” niż opinia Konfederacji Pracodawców czy Komisji Trójstronnej. (…) Dzisiaj oddziaływanie mediów, które są pod kontrolą różnych międzynarodowych koncernów, jest dużo większe na polski rząd niż wszystkich przedsiębiorców razem wziętych.


Pawlak ocenił, że TVN zawsze stoi po stronie globalnych koncernów kosztem polskiego biznesu. Na prośbę, by Sołowow zainwestował w stację telewizyjną, biznesmen odparł, że liderem takiego projektu powinien być Jan Kulczyk.

Waldemar Pawlak: Niech pan wrzuci sobie statystykę: w ilu przypadkach TVN zaatakowało międzynarodowe globalne koncerny, a w ilu przypadkach zaatakowało w dużych programach polskich przedsiębiorców, to pan zobaczy. To nie jest tak, że dziennikarze to jest takie bezhołowie i bezmózgowie. Niech pan sobie wyobrazi, że w Polsacie jakiemuś dziennikarzowi zachciałoby się skrytykować inwestycje Solorza, Polkomtel czy jakieś inne...(...)

Nieproporcjonalnie duży wpływ mają aktywa stosunkowo nieduże na kształtowanie tych warunków, w których żyjemy. Premier się bardziej przejmuje, że mu zrobią koło pióra w gazecie czy w telewizji niż tym, że na przykład nie przygotuje dobrych regulacji. (...)

No dobrze. Jeżeli w tą stronę byłby jakiś impuls i oczekiwanie, co my moglibyśmy przy pracodawcach zrobić – to jesteśmy zainteresowani…

Michał Sołowow: Pozostajemy w stałym kontakcie i coś będziemy organizować.

Waldemar Pawlak:
Niech pan się zastanowi nad tym pomysłem, żeby taki duży biznes przyjął trochę więcej oddziaływania na media…

Michał Sołowow:
Nie ma organizacji po stronie biznesu. Nie ma takiej organizacji…

Waldemar Pawlak:
To nie jest sprawa organizacji, to jest sprawa pięciu ludzi w Polsce, którzy jeżeli będą chcieli zrobić, to to zrobią.

Michał Sołowow: No to wie pan co, no to w takim zespole powinien być jakiś lider. Naturalnym liderem tej całej sprawy jest Janek Kulczyk, doktor, tak?


Posłuchaj fragmentu najnowszych nagrań



Źródło: TVP INFO

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura