138 obserwujących
6804 notki
17511k odsłon
2077 odsłon

Spotkanie Morawieckiego i Merkel. „Polacy i Niemcy są dziś dobrymi partnerami”

Premier RP Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Premier RP Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Wykop Skomentuj134

Podkreślamy wagę stabilizacji sytuacji na Ukrainie, także w kontekście Nord Stream 2 - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec. Angela Merkel oświadczyła, że wspólnym celem jest, by Ukraina pozostała ważna jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu. 

Q Warszawie pod przewodnictwem premiera Morawieckiego i kanclerz Merkel odbyły się XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Szef polskiego rządu i kanclerz Niemiec spotkali się wcześniej w drugiej połowie czerwca bieżącego roku w Berlinie przy okazji IX Petersburskiego Dialogu Klimatycznego. Rozmowa dotyczyła spraw klimatu, migracji i bieżącej unijnej agendy. Szefowie obu rządów spotkali się także w marcu, kiedy to z wizytą w Warszawie przebywała kanclerz Merkel oraz w lutym w Berlinie.

image
Premier Morawiecki i kanclerz Merkel przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Fot. Flickr/premierrp

– Zarówno Niemcy, jak i Polska, są świadome wyzwań, przed którymi stoimy – podkreślił premier Morawiecki. – Dlatego musimy wspólnie pracować nad wzmocnieniem Unii Europejskiej, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie – oświadczył szef polskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z Merkel. Jak dodał, w ramach refleksji nad kwestiami dot. UE szefowie rządów Polski i Niemiec w coraz większym stopniu „mają wspólne zdanie w tych tematach”. 

Spotkanie Morawiecki-Merkel: Ukraina i Nord Stream 2 

– Mamy podobne spojrzenie na bezprawną aneksję Krymu i celową destabilizację Ukrainy, razem wzywamy Rosję do przestrzegania prawa, uniwersalnych norm prawa międzynarodowego, w tym zasady integralności terytorialnej procesów demokratycznych i rządów prawa – powiedział Morawiecki. 

– Podkreślamy, jak ważne jest utrzymanie stabilnej sytuacji na Ukrainie, i też ważne jest to w kontekście Nord Stream 2 – dodał premier. Zaznaczył, że ta inwestycja „niestety może wypchnąć tranzyt gazu przez Ukrainę, który jest swojego rodzaju gwarancją przynajmniej względnego pokoju, przynamniej w tej części Ukrainy, gdzie jest ten pokój cały czas”. 

Według szefa polskiego rządu, „jest to bardzo ważny obszar, który podkreślamy zarówno z punktu widzenia odejścia od uzależnienia się od rosyjskiego gazu, ale też w celach politycznych”. Morawiecki dodał, że Ukraina jest ważnym partnerem i dla Polski i dla Niemiec; wskazał, że według obu krajów warto wspierać ukraińskie reformy instytucji.

image
Angela Merkel i premier Morawiecki w Belwederze. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Merkel odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego powiedziała, że „dywersyfikacja jest ważna i dlatego Niemcy przyspieszą swoje plany, jeżeli chodzi o stworzenie terminalu LNG tak, żeby móc wykorzystywać też inne źródła energii”. – Mamy też wspólny cel, żeby Ukraina, jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu ziemnego, pozostała ważna, ponieważ to jest też elementem bezpieczeństwa Ukrainy – dodała. 

Kanclerz zapewniła też, że Polska i Niemcy zgadzają się co do oceny Rosji oraz sytuacji na Ukrainie. Nawiązując do swojej czwartkowej wizyty w Kijowie, zauważyła, że na Ukrainie widoczna jest poprawa w dziedzinie demokratyzacji oraz zwalczania korupcji. – Z drugiej strony niestety mamy mało postępów jeżeli chodzi o realizację porozumień mińskich albo o Morze Azowskie – zastrzegła Merkel. 

Współpraca Polski i Niemiec w ramach Unii Europejskiej 

Ważnym tematem polsko-niemieckich rozmów były kwestie europejskie. Morawiecki podkreślił, że „współpraca gospodarcza w Unii Europejskiej, która znajduje się na pewno w latach przełomu, wymaga dobrej kooperacji między Polską a Niemcami”. – Mamy odejście Wielkiej Brytanii z UE, mamy cały czas niski wzrost gospodarczy i napięcia finansowo-fiskalno-gospodarcze na południu Europy, mamy oczywiście, już nie w UE, ale za naszą wspólną granicą, niestabilną sytuację i agresję rosyjską – mówił premier. Dodał, że Polska i Niemcy wraz m.in. z Francją czy krajami skandynawskimi „dążą do stabilności w UE, do tego, żebyśmy doprowadzili do rozwoju, który będzie służył wszystkim krajom UE”.

Spotkanie premiera Morawieckiego i kanclerz Merkel. Źródło: x-news

 

– Ogromna większość tematów dziś z panią kanclerz i podczas konsultacji międzyrządowych potwierdza to, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby w odpowiedni sposób budować stabilność Europy przez zdarzenia gospodarcze, finansowe, budżet wspólny, budżet europejski, ale również, żeby wspólnie zaradzić tym tematom, które nie są takie łatwe i trochę inaczej patrzymy na nie w Berlinie, a inaczej w Warszawie - takie jak np. problemy z migracjami – powiedział Morawiecki. 

Zapowiedział, że bardzo prawdopodobne jest, że Polska podobnie jak Austria, Republika Czeska i Stany Zjednoczone, nie będzie częścią paktu ONZ w sprawie migracji - Global Compact. "Uważamy, że tutaj nasze reguły, nasze suwerenne zasady dotyczące i ochrony granic i kontroli przepływu migracji są dla nas absolutnym priorytetem – mówił. 

Wykop Skomentuj134
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka