164 obserwujących
9164 notki
24179k odsłon
  5860   0

Będzie marsz pod patronatem Andrzeja Dudy. To pokłosie zakazania Marszu Niepodległości

Andrzej Duda przejmuje inicjatywę. Fot. prezydent.pl
Andrzej Duda przejmuje inicjatywę. Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda zorganizuje państwowy marsz 11 listopada w Warszawie. To efekt konsultacji prezydenta z Mateuszem Morawieckim i decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zdelegalizowała Marsz Niepodległości. 

Inicjatywa Andrzeja Dudy ws. marszu 11 listopada 

- W związku z zakazem Marszu Niepodległości, co może skutkować eskalacją emocji, prezydent Andrzej Duda zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego na konsultacje. Podczas spotkania ustalono, że - zgodnie z opinią środowisk kombatanckich - odbędzie się 11 listopada biało-czerwony marsz - oświadczył rzecznik Andrzeja Dudy, Błażej Spychalski.

- Marsz będzie miał charakter państwowy i będzie pod patronatem prezydenta RP. Zapraszam wszystkich na uroczysty marsz. Wszystkie inne marsze, które przebiegałyby tego samego dnia z taką samą trasą nie mogą mieć miejsca - powiedział urzędnik Pałacu Prezydenckiego.


(wideo PAP/TVP)

Według Spychalskiego, mimo że organizatorzy odwołali się do sądu ws. decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz, nie będą mogli oni przejść tą samą trasą, jeśli zapadnie werdykt po myśli środowisk narodowych. Nieznana jest droga państwowego marszu, jaką zamierza wytyczyć Andrzej Duda.Decyzja HGW 

Prezydent Warszawy zakazała organizacji Marszu Niepodległości z obawy przed zamieszkami i nielegalnymi transparentami. Jeszcze w poniedziałek nie zakładała takiego rozwiązania. W mediach postawiła środowiskom narodowym ultimatum: jeśli pojawi się rasistowski lub antysemicki transparent i race, wówczas rozwiąże pochód w stolicy. 


Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości w Warszawie


GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj553 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka