108 obserwujących
5791 notek
13891k odsłon
1873 odsłony

Ambasador RP w Izraelu z humorem promuje Polskę. Okazją Święto Niepodległości

Marek Magierowski. Fot. Ambasada Polska w Izraelu/YouTube
Marek Magierowski. Fot. Ambasada Polska w Izraelu/YouTube
Wykop Skomentuj56

Ambasada RP w Izraelu opublikowała na Twitterze filmik z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, w którym ambasador Marek Magierowski z humorem opowiada o Polsce. Mowa m.in. o tym, że Polacy wynaleźli spinacz do papieru czy wycieraczki. 

„Oscara z tego nie wykręcimy, ale było dużo zabawy i śmiechu na planie :-) Postanowiliśmy pokazać naszą historię od nieco innej strony. Wszystkiego najlepszego, Polsko!” - napisał na Twitterze Marek Magierowski. 

„Z okazji nadchodzącego stulecia polskiej niepodległości mógłbym opowiedzieć wam całą historię naszej walki o niepodległość. Ale skupmy się raczej na charakterystycznych innowacjach, dzięki którym przyczyniliśmy się do światowego postępu” - mówi dyplomata we wstępie do prezentacji, której towarzyszy jazzujący podkład muzyczny. 

Jako pierwszy z tych wynalazków Magierowski wymienia spinacz do papieru. „Tak, to my wynaleźliśmy spinacz do papieru - ten, którego nigdy nie możecie znaleźć, gdy naprawdę go potrzebujesz. Spróbuj wymienić kartę SIM w swoim iPhonie bez prawdziwego polskiego spinacza” - żartuje ambasador. 

Drugi przykład wynalazku Polaka to wycieraczki samochodowe. „Wielu naszych izraelskich przyjaciół może nie być zaznajomionych z tym specyficznym ustrojstwem, ale uwierzcie mi, w Europie jest ono dość powszechnie używane. Niestety” - wyjaśnia Magierowski. 

Ambasador wśród polskich wynalazków wymienia także wykrywacz min, „niezbędne narzędzie dyplomaty”.

image
Widok na Jerozolimę. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
 „Wymyśliliśmy także najbardziej ekstrawaganckie męskie fryzury w historii ludzkości” - informuje polski dyplomata, pokazując portrety dawnego reprezentanta polskiej drużyny piłkarskiej Jana Tomaszewskiego, kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina, polskiego polityka i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego, który w 1919 roku pełnił funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych, oraz Dawida Ben Guriona - jednego z założycieli państwa Izrael i pierwszego premiera tego kraju, który urodził się w Płońsku. 

W promującym Polskę filmiku Magierowski mówi również o polskim skoczku narciarskim Kamilu Stochu i podkreśla, że w tej dyscyplinie sportu „Polska naprawdę jest światową potęgą”. 

Na koniec filmiku, pokazując logo Solidarności, jako zasługę Polaków ambasador Magierowski wymienia fakt, że „wymyślili sposób na pozbycie się groźnego reżimu”.  

Wśród komentarzy na temat filmu przeważały pozytywne.

Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.  

Wykop Skomentuj56
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka