Lekarze mogą wystawiać już tylko zwolnienia elektroniczne, fot. opole.uw.gov.pl
Lekarze mogą wystawiać już tylko zwolnienia elektroniczne, fot. opole.uw.gov.pl

Lekarskie zwolnienia tylko w wersji elektronicznej. E-zwolnienia zamiast papierowych

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w postaci elektronicznej. Papierowe mogą być wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Nowe przepisy zakładają, że lekarze mogą wystawić papierowe zwolnienia, wykorzystując wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego, np. w razie braku prądu lub Internetu albo podczas nieprzewidzianych domowych wizyt, gdy nie będą mieli przy sobie żadnego urządzenia mobilnego. W tej sytuacji lekarze będą mieli trzy dni na wprowadzenie tego zaświadczenia do systemu elektronicznego.

- Liczymy, że od soboty wszyscy będą się stosować do obowiązujących przepisów, które wskazują na e-zwolnienia jako jedyną prawidłową formę zwolnienia lekarskiego. Jeżeli zdarzyłby się sytuacje, w których lekarz wystawi zwolnienie na innym druku to będziemy wyjaśniać, dlaczego tak się stało i przede wszystkim będziemy chcieli pomóc lekarzowi przejść na system e-zwolnień – podkreślił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Zobacz też: Czym jest e-recepta?Gdy lekarz wystawi e-ZLA, każdy pracodawca mający profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS będzie miał niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Nie musi zatem sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania ani przekazywać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS nawet wtedy, gdy płatnikiem zasiłków jest ZUS.

Ponadto pracownik i pracodawca mogą otrzymywać SMS-a o wystawionym przez lekarza zwolnieniu. W wiadomości będzie informacja, od kiedy i do kiedy obowiązuje zwolnienie. Usługa jest darmowa.

- To odbiurokratyzowanie pewnych działań, szybsze i łatwiejsze wystawianie zwolnień i duża ulga dla pacjentów – mówiła minister, Elżbieta Rafalska odnosząc się do ustawy. Zwróciła uwagę, że na wprowadzeniu nowych regulacji skorzystają pracownicy, którzy są zatrudnieni m.in. w kilku firmach, i w razie choroby nie będą musieli donosić kilku zaświadczeń.

Zaznaczyła, że pracownicy nie muszą się obawiać wprowadzenia nowych rozwiązań. "Muszę uspokoić pracowników. Pacjent nie ma się niczym martwić. Ma się zajmować swoją chorobą, przestrzegać zaleceń lekarskich" – powiedziała.

Wprowadzenie możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej ma na celu usprawnienie i uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń. Zakład przekonuje, że wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. "Lekarz lub asystent medyczny uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system" – podkreślił.

Według danych ZUS uprawnionych do wystawiania zwolnień jest około 146 tys. lekarzy. Z analiz Zakładu wynika jednak, że tych wystawiających jakiekolwiek zaświadczenia jest około 96 tys. Wśród nich jest z kolei duża grupa lekarzy, która co prawda wystawia zwolnienia, ale bardzo sporadycznie.

W ubiegłym tygodniu ZUS zanotował rekordowy wzrost liczby wystawianych e-zwolnień. - W poniedziałek ta liczba sięgnęła blisko 100 tys. W szczycie przysyłano do ZUS 15 elektronicznych zaświadczeń na sekundę – podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
E-zwolnienia można wystawiać od 1 stycznia 2016 r. Jednak na szerszą skalę lekarze zaczęli je wystawiać pod koniec zeszłego roku, kiedy ZUS udostępnił do ich podpisywania bezpłatny certyfikat i rozpoczął akcję informacyjną oraz szkolenia. Przy wdrażaniu systemu ZUS współpracował m.in. z NFZ i placówkami służby zdrowia, w tym ze szpitalami, a także przychodniami i gabinetami lekarskimi. W związku z wprowadzaniem zwolnień elektronicznych specjalnie dla lekarzy i asystentów medycznych ZUS uruchomił m.in. usługę e-doradcy. Dostępna jest też specjalna infolinia telefoniczna.

ZUS podał w piątek, że już ponad 62 proc. zwolnień jest wystawianych w formie elektronicznej. W Płocku, Szczecinie, Bydgoszczy, Słupsku, Siedlcach i w Warszawie to ponad 70 proc. 13 oddziałów osiąga wynik około 70 proc. (m.in. to Koszalin, Białystok, Kielce), a tylko jeden (oddział Rzeszów) jest poniżej 45 proc. – tj. 39,54 proc. Poniżej 50 proc. e-zwolnień wystawianych jest m.in. w Zielonej Górze i w Pile.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo