Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka PO. Fot. Flickr/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka PO. Fot. Flickr/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Wpadka Kidawy-Błońskiej. "Gdyby natura chciała, żeby tam był przekop Mierzei, to by był"

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 137

Posłanka PO zaskoczyła opinię publiczną wypowiedzią na temat przekopu Mierzei Wiślanej. Według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kluczowa inwestycja dla PiS jest niepotrzebna, bo tak zdecydowała natura.

- Skoro natura nie zrobiła tego przekopu, to wydaje mi się, że to nie ma sensu. Gdyby natura chciała, żeby był tam przekop, to by był - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska w krótkiej rozmowie z dziennikarzem programu śledczego Anity Gargas.

Dla rządu przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja. Ministerstwo gospodarki wodnej i żeglugi przekonuje, że dzięki projektowi Elbląg uzyska dogodny dostęp do portu. Poza tym, Polska uzyska dostęp do Zalewu Wiślanego z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Moskwa kilka razy w ostatnich latach zamykała cieśninę dla polskich statków.

Kaczyński wbił pierwszą łopatę w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana i Zalew Wiślany są częścią obszaru Natura 2000, a Komisja Europejska jest w dialogu z polskimi władzami w sprawie planowanej inwestycji. Instytucja unijna ma być przeciwna przekopowi Mierzei Wiślanej. Inwestycją zaniepokojona jest również Rosja, która twierdziła, że ma charakter polityczny, a obecnie powołuje się na względy ekologiczne.

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Pierwsze statki przepłyną tamtędy w 2022 r. Przekop to koszt ok. 900 mln złotych.

Źródło KE: Polska nie powinna podejmować żadnych prac dotyczących Mierzei Wiślanej

Internauci, zdumieni wypowiedzią Kidawy-Błońskiej, stworzyli alternatywne pomysły z naturą i inwestycjami.

- "Pani Marszałek zapewne myśli, że kanał Sueski czy Panamski to dar natury"

Poseł Kidawa-Blońska uważa, że istnieć może tylko tylko to, co "sama natura zrobiła". A pani dom to "natura" zbudowała? A drogę do pani domu, a most przez Wisłę "natura" ustawiła? To ta sama „natura” przekopie Mierzeję Wiślaną - nie kryła zdziwienia posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz.

- Skoro natura nie zrobiła tunelu pod kanałem La Manche to wydaje się, że to nie ma sensu. Zasypać - ironizował marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka