Wpadka Kidawy-Błońskiej. "Gdyby natura chciała, żeby tam był przekop Mierzei, to by był"

Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka PO. Fot. Flickr/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka PO. Fot. Flickr/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Posłanka PO zaskoczyła opinię publiczną wypowiedzią na temat przekopu Mierzei Wiślanej. Według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kluczowa inwestycja dla PiS jest niepotrzebna, bo tak zdecydowała natura.

- Skoro natura nie zrobiła tego przekopu, to wydaje mi się, że to nie ma sensu. Gdyby natura chciała, żeby był tam przekop, to by był - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska w krótkiej rozmowie z dziennikarzem programu śledczego Anity Gargas.

Dla rządu przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja. Ministerstwo gospodarki wodnej i żeglugi przekonuje, że dzięki projektowi Elbląg uzyska dogodny dostęp do portu. Poza tym, Polska uzyska dostęp do Zalewu Wiślanego z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Moskwa kilka razy w ostatnich latach zamykała cieśninę dla polskich statków.

Kaczyński wbił pierwszą łopatę w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana i Zalew Wiślany są częścią obszaru Natura 2000, a Komisja Europejska jest w dialogu z polskimi władzami w sprawie planowanej inwestycji. Instytucja unijna ma być przeciwna przekopowi Mierzei Wiślanej. Inwestycją zaniepokojona jest również Rosja, która twierdziła, że ma charakter polityczny, a obecnie powołuje się na względy ekologiczne.

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Pierwsze statki przepłyną tamtędy w 2022 r. Przekop to koszt ok. 900 mln złotych.

Źródło KE: Polska nie powinna podejmować żadnych prac dotyczących Mierzei Wiślanej

Internauci, zdumieni wypowiedzią Kidawy-Błońskiej, stworzyli alternatywne pomysły z naturą i inwestycjami.

- "Pani Marszałek zapewne myśli, że kanał Sueski czy Panamski to dar natury"

Poseł Kidawa-Blońska uważa, że istnieć może tylko tylko to, co "sama natura zrobiła". A pani dom to "natura" zbudowała? A drogę do pani domu, a most przez Wisłę "natura" ustawiła? To ta sama „natura” przekopie Mierzeję Wiślaną - nie kryła zdziwienia posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz.

- Skoro natura nie zrobiła tunelu pod kanałem La Manche to wydaje się, że to nie ma sensu. Zasypać - ironizował marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.GW

Lubię to! Skomentuj137 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka