163 obserwujących
8939 notek
23644k odsłony
3886 odsłon

Legutko o pedofilii i „lawendowej mafii” w Kościele: To homoseksualizm jest problemem

Ryszard Legutko. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
Ryszard Legutko. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
Wykop Skomentuj282

Sprawy nadużyć seksualnych wśród duchownych, przypadki pedofilii są niezwykle rzadkie. Mamy po prostu do czynienia z homoseksualizmem. W tej sprawie są, powtarzane kilkukrotnie, badania episkopatu amerykańskiego i niemieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. 

– Zaostrzenie przepisów dotyczących pedofilii jest dobre, ale atmosfera wokół tego jest niezdrowa, fałszywa. Wpisuje się ona w kampanię przeciw Kościołowi - z sugestią, że właściwie pedofilami są głównie księża. To nie jest prawda – powiedział prof. Ryszard Legutko.

Według badań ponad 80 proc. przypadków nadużyć dotyczy chłopców w wieku 12-17 lat - stwierdził europarlamentarzysta. – Co to jest za pedofilia? To po prostu pederastia. W żargonie nazywa się to mafią lawendową – mówił. 

Ryszard Legutko i Antoni Macierewicz
Ryszard Legutko i Antoni Macierewicz. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Jego zdaniem pedofilia jest dziś słowem jednoznacznie negatywnym, homoseksualizm natomiast „jest słowem chronionym, a nawet pozytywnym”. – Oskarżanie kogoś o homoseksualizm - nawet jak jest księdzem – jest politycznie niepoprawne – powiedział Ryszard Legutko.

Słowa Ryszarda Legutki spotkały się z ostrą reakcją części komentatorów życia publicznego. 

Leszek Balcerowicz stwierdził: "Legutko to wyjątkowa postać.Mnie on przypomina rozmaitych oszalalych lyb zdegenerowanym intelektualistów, ktorzy dostarczali komunistycznym lub faszystowskim satrapom ideologicznego uzasadnienia dla ich podłości.O przyklady nietrudno".


Krytycznie wypowiedzieli się także politycy opozycji, między innymi Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej i Sylwia Spurek z Wiosny.

Wypowiedzi prof. Legutki broni Marzena Paczuska z TVP i publicysta Piotr Wielgucki: 

Legutko wydał oświadczenie "w związku z pojawiającymi się zmanipulowanymi informacjami" na temat jego wypowiedzi w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 ze środy, 15 maja.

Poinformował w nim, że już w pierwszych zdaniach tego wywiadu potępił obrzydliwe zachowania seksualne wobec nieletnich, które według niego "powinny być karane z całą surowością".

"Przypominam tym samym, iż termin +pederastia+ oznacza w tłumaczeniu z języka greckiego +miłość do chłopców+, a szerzej określa zachodzenie związków seksualnych między mężczyznami a dojrzewającymi młodzieńcami. Nazwanie tego zjawiska jako elementu problemu, z którym Kościół mierzy się od lat po imieniu nie oznacza, iż nie powinny za tym iść kary przewidziane w Polsce prawem - wręcz przeciwnie" - napisał Legutko.

"Informuję ponadto, że wszelkie próby przypisania mojej wypowiedzi charakteru aprobatywnego lub sugerującego jakąkolwiek pobłażliwość lub bagatelizowanie problemu karania za czyny seksualne wobec nieletnich spotka się z pozwem sądowym" – zapowiedział europoseł.

KW

Wykop Skomentuj282
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo