124 obserwujących
6387 notek
16173k odsłony
6285 odsłon

Światowy Kongres Żydów krytykuje słowa Morawieckiego o wypłacie roszczeń

Mateusz Morawiecki. fot. PAP
Mateusz Morawiecki. fot. PAP
Wykop Skomentuj395

Światowy Kongres Żydów skrytykował premiera Mateusza Morawieckiego za wypowiedź, w której stwierdził, że wypłata roszczeń przez Polskę byłaby "pośmiertnym zwycięstwem Hitlera".

Podczas konwencji PiS w Łodzi Morawiecki nawiązał do ustawy 447 i roszczeń żydowskich wobec Polski. Jak podkreślił, rząd nie zgadza się na wypłatę jakichkolwiek odszkodowań i dodał, że "jeśli kiedykolwiek by do tego doszło, że zamieniony zostałby kat i ofiara, to urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera".

 "Wzywam premiera Morawieckiego, by zaprzeczył lub wycofał to głęboko obraźliwe i całkowicie niezrozumiałe stwierdzenie" – napisał Ronald S. Lauder, szef Światowego Kongresu Żydów.

W komunikacie Światowy Kongres Żydów (WJC) podkreślono, że "Polska padła ofiarą niemieckiej okupacji", i że "brak zrozumienia dla tragedii jej żydowskich obywateli, których Niemcy postanowili unicestwić, jest szczególnie niepokojący".

"Kolejne polskie rządy konsekwentnie odmawiały uznania strat materialnych polskich Żydów i zasadniczo traktowały ich mienie jako łup wojenny, a poszczególni Polacy i polskie instytucje czerpali zyski z tych aktywów od ponad siedmiu dekad" – uważa Lauder.

Jego zdaniem wypowiedź premiera Morawieckiego o tym, że wypłata odszkodowań byłaby "pośmiertnym zwycięstwem Hitlera" jest "skrajnie niepokojąca".

"Mam nadzieję, że premier Morawiecki został błędnie zacytowany i może to wyjaśnić. W przeciwnym razie uczucia, które wyraził swymi słowami, można tylko uznać za godne potępienia i odrzucić. Jako wieloletni przyjaciel Polski i Polaków wzywam premiera Morawieckiego, by albo zaprzeczył, albo wycofał tę uwagę, która jest niezmiernie obraźliwa i całkowicie niezrozumiała" – oświadczył Lauder.

- Uważam, że premier dobrze powiedział - ocenił wiceszef MS Patryk Jaki, pytany o słowa Mateusza Morawieckiego.

- To jest dla mnie oczywista sprawa, tym bardziej, że ja przypominam, że tzw. ustawa 447, od której zaczyna się ta cała nieszczęsna dyskusja, odwołuje się niestety do nieszczęsnej Deklaracji Terezińskiej zaakceptowanej w 2009 r. przez rząd PO i temat mienia bezspadkowego został poruszony po raz pierwszy przez polskie państwo w 2009 r., bo do tej pory polskie państwo konsekwentnie odrzucało takie roszczenia - dodał wiceszef MS.

Morawiecki: fragment mojej wypowiedzi został wyrwany z kontekstu

Fragment mojej wypowiedzi został wyrwany z kontekstu; chyba nikt dobry, rozsądny, nikt komu leży na sercu prawda historyczna nie chce zamiany kata z ofiarą - mówił premier Mateusz Morawiecki, pytany o komentarz do stanowiska Światowego Kongresu Żydów (WJC).

- Gdyby przeczytali całe to zdanie, to myślę, że nie krytykowaliby tej wypowiedzi - oświadczył Morawiecki.

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiS. PAP/Lech Muszyński
Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiS. PAP/Lech Muszyński Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiS. PAP/Lech Muszyński Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiS. PAP/Lech Muszyński
Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiS. PAP/Lech Muszyński
Wykop Skomentuj395
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka