154 obserwujących
8012 notek
21135k odsłon
7566 odsłon

Ulicami stolicy przeszła Parada Równości. Zobaczcie zdjęcia tęczowego pochodu

Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński
Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński
Wykop Skomentuj557

Ulicami Warszawa przeszła Parada Równości. Po raz pierwszy impreza objęta była patronatem prezydenta miasta.

Zgodnie z szacunkami ratusza w Paradzie Równości wzięło udział 47 tys. osób, natomiast organizatorzy mówią o prawie 80 tys. uczestników na 8 km parady. Pytana o frekwencję na Paradzie Równości, stołeczna policja podkreśliła, że szacunki dotyczące liczby zgromadzonych osób pozostawia "części ekspertów i dziennikarzy".

Tęczowa parada

Uczestnicy manifestacji nieśli m.in. tęczowe flagi i wachlarze z napisami "Otwarta przestrzeń", "Bądź kimkolwiek chcesz" "Wolność, równość, miłość". Na transparentach widać było też napisy "Tacy sami" czy "Odraza uczuć religijnych". Kilkanaście osób niosło baner z napisem "Kultura dla równości", widać było również flagę Unii Europejskiej.

Na początku trasy marszu ustawione zostało stanowisko inicjatywy obywatelskiej "Stop pedofilii" i czarne transparenty, na których napisano, czego ich zdaniem "lobby LGBT chce uczyć dzieci". W kierunku osób biorących udział w tej kontrmanifestacji uczestnicy parady wykrzykiwali hasło: "Homofobia - to się leczy".

Użytkownicy Twittera zwrócili uwagę na jeden z transparentów, jaki pojawił się na Paradzie Równości. Wyraża on poparcie nie tylko dla tzw. małżeństw homoseksualnych, ale także przyznania im prawa do adopcji dzieci.


Parada Równości po raz pierwszy pod patronatem prezydenta miasta

Po raz pierwszy w historii Parada Równości została objęta patronatem prezydenta miasta. Otwierając imprezę, Rafał Trzaskowski podkreślał, że zależy mu na otwartej stolicy. - Od samego początku, jeszcze w kampanii mówiłem, że Warszawa jest dla wszystkich i zależy mi bardzo żeby Warszawa była otwarta, żeby była tolerancyjna i dzisiaj dokładnie taka jest - powiedział.


Podkreślił przy tym, że nie każdy musi chodzić na Paradę Równości, ale każdy powinien szanować prawa mniejszości. - To nie ma nic wspólnego z tym, czy ktoś jest lewicowy czy ktoś jest liberalny czy ktoś jest konserwatywny - mówił. Podziękował też po angielsku ambasadorom wszystkich 53 państw, którzy wsparli tegoroczną imprezę. W marszu wziął udział m.in. ambasador Wielkiej Brytanii Jonathan Knott.

W marszu oprócz prezydenta miasta wziął udział wiceprezydent Paweł Rabiej, a także rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa. Obecny był też lider Wiosny Robert Biedroń oraz szef SLD Włodzimierz Czarzasty. W paradzie wzięli też udział przedstawiciele Partii Razem, Zielonych oraz innych ruchów i organizacji, takich jak Komitet Obrony Demokracji, Miasto Jest Nasze czy Pracownicza Demokracja. Niektóre z nich miały swoje stanowiska w tzw. miasteczku równości, które powstało w Parku Świętokrzyskim. Chętni mogli tam wziąć udział m.in. w zajęciach sportowych, warsztatach, a także debatach poświęconych głównie tematyce LGBTQ+. Tegoroczną imprezę wsparły też międzynarodowe korporacje takie jak m.in.: Levi’s, Procter and Gamble, Google, Goldman Sachs, Citibank.

Idea Parady Równości

Parada Równości po raz pierwszy przeszła ulicami Warszawy w 2001 roku. Organizatorzy głoszą, że ich celem jest sprzeciw wobec nietolerancji i wykluczeniu. Warszawską Paradę Równości organizuje środowisko LGBTQ+. Organizatorzy upominają się również o prawa mniejszości wyznaniowych, etnicznych, osób z niepełnosprawnościami i innych grup uważanych przez nich za dyskryminowane. Wśród ich postulatów są m.in.: ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem, wzmocnienie ochrony prawnej przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści, małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich, miasta bez barier, otwartość wobec uchodźców i obcokrajowców, edukacja antydyskryminacyjna, edukacja seksualna, etyka w szkole, zaostrzenie kar za przemoc wobec zwierząt.

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński
Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński +4 zdjęcia +5 zdjęć
Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński
Wykop Skomentuj557
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo