126 obserwujących
6512 notek
16641k odsłon
1814 odsłon

Prezydent Rzeszowa zakazał Marszu Równości. SLD: Nie udzielimy mu poparcia w wyborach

Tadeusz Ferenc z SLD jest prezydentem Rzeszowa już piątą kadencję. fot. Facebook
Tadeusz Ferenc z SLD jest prezydentem Rzeszowa już piątą kadencję. fot. Facebook
Wykop Skomentuj41

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zakazał Marszu Równości. Motywuje to względami bezpieczeństwa, bo na trasie marszu zgłoszonych zostało 29 kontrmanifestacji środowisk nacjonalistyczno-katolickich. Zakazania Marszu domagali się także radni PiS.

- To, że prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc jest członkiem SLD, napawa mnie w tej chwili niejakim ubolewaniem; na pewno nie udzielimy mu poparcia w nadchodzących wyborach parlamentarnych - powiedziała rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska.

Ferenc zakazuje Marszu Równości

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zakazał organizacji Marszu Równości. Jego rzecznik Maciej Chłodnicki wyjaśniał, że decyzja została podjęta ze względów bezpieczeństwa. Z tych samych względów prezydent nie zezwolił również na 29 kontrmanifestacji, które zaplanowano na ten sam dzień – 22 czerwca.

O zakazie napisali na Facebooku organizatorzy i organizatorki Marszu. Ich zdaniem prezydent Tadeusz Ferenc zapisuje niechlubną kartę historii SLD w rozdziale LGBTQ. Odwołali się do sądu. Do tego odwołania przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i w piśmie procesowym skierowanym do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wniósł o uchylenie decyzji o zakazie manifestacji. RPO uznał, że zakaz narusza Prawo o zgromadzeniach, Konstytucję i Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Sąd Okręgowy w Rzeszowie uchylił w całości decyzję prezydenta miasta zakazującą drugiego Marszu Równości i 29 kontrmanifestacji. Sąd wskazywał w uzasadnieniu m.in. iż prezydent nie podjął działań zmierzających do "usunięcia zagrożeń" np. w drodze mediacji między organizatorami przeciwnych manifestacji, by doszli do porozumienia, tylko od razu podjął decyzję o zakazie.

Wyrok nie jest prawomocny. Rzecznik prezydenta Rzeszowa powiedział po ogłoszeniu wyroku, że decyzja dotycząca ewentualnego odwołania się zapadnie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia.

SLD ostro krytykuje "własnego" prezydenta Rzeszowa

Według rzeczniczki SLD to, że Ferenc jest członkiem Sojuszu, w tej chwili napawa ją "niejakim ubolewaniem". - To, że taka osoba, że członek naszego grona taki zakaz wydał - dodała. - O demokrację i konstytucję należy walczyć, nie tylko mając te hasła na ustach, ale także w działaniu, tak że cieszymy się, że sąd to uchylił. Jeżeli chodzi o przyszłość pana Tadeusza Ferenca, to w tej chwili mogę zakomunikować, że na pewno nie zostanie mu udzielone poparcie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej w nadchodzących wyborach do parlamentu, do Sejmu i do Senatu - powiedziała. Podkreśliła, że "Sojusz Lewicy Demokratycznej od 12 lat bierze udział w Paradzie Równości w Warszawie, wspiera i zawsze walczył o związki partnerskie".

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Tadeusz Ferenc. fot. Wikimedia
Tadeusz Ferenc. fot. Wikimedia Parada Równości w Warszawie. fot. PAP/Jakub Kamiński
Wykop Skomentuj41
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka