Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Adam Bodnar zaskarżył do sądu zakaz Marszu Równości w Rzeszowie

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 131

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do sądu decyzję prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca dotyczącą zakazu drugiego Marszu Równości. RPO uważa, że zakaz narusza Prawo o zgromadzeniach, Konstytucję i Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. 

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc poinformował w miniony wtorek o zakazie organizacji Marszu Równości. Jego rzecznik Maciej Chłodnicki wyjaśniał wówczas, że decyzja została podjęta kilka dni wcześniej, a wpłynęły na nią względy bezpieczeństwa. 

– Po konsultacjach z policją wiemy, że podczas marszu nie można byłoby zapewnić uczestnikom oraz mieszkańcom pełnego bezpieczeństwa – mówił Chłodnicki. 

Marsz Równości organizatorzy zaplanowali w Rzeszowie na 22 czerwca. 

Jak przypomina biuro RPO prezydent Ferenc uzasadnił wydanie zakazu zagrożeniem życia lub zdrowia ludzi albo mienia. Chodzi o to, że w Rzeszowie w tym samym dniu zgłoszono 29 kontrmanifestacji. 

„Organizatorów i uczestników Marszu Równości obarczono zatem odpowiedzialnością za potencjalne zachowanie kontrmanifestantów. Tymczasem władze są obowiązane zapewnić bezpieczeństwo pokojowych demonstracji, zwłaszcza obywatelom należącym do mniejszości i podatnym na dyskryminację” - napisano na stronie RPO. 

Adam Bodnar zaskarżył do sądu zakaz Marszu Równości w Rzeszowie
Adam Bodnar zaskarżył do sądu zakaz Marszu Równości w Rzeszowie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Od decyzji prezydenta Rzeszowa w piątek odwołał się do sądu organizator marszu. RPO przyłączył się do tego odwołania i w piśmie procesowym skierowanym do Sąd Okręgowego w Rzeszowie wniósł o uchylenie decyzji o zakazie manifestacji, podając argumenty, które - jego zdaniem - świadczą o tym, że decyzja prezydenta jest chybiona. Przedstawił obszerną argumentację prawną, z powołaniem się na Konstytucję, prawo międzynarodowe i europejskie. 

RPO przypomniał m.in., że zgodnie z art. 57 Konstytucji każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Podstawowym obowiązkiem władzy publicznej jest umożliwienie zgromadzenia i zabezpieczenie jego pokojowego przebiegu. Wolność do pokojowego gromadzenia się odgrywa też szczególną rolę w urzeczywistnianiu praw grup mniejszościowych do pełnego i równoprawnego udziału w życiu politycznym i społecznym. 

Sąd Okręgowy ma 24 godziny na rozpoznanie odwołania. Od jego decyzji można się z kolei odwołać do Sądu Apelacyjnego, który też musiałby rozpoznać sprawę w 24 godziny. 
KW


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo