153 obserwujących
8121 notek
21429k odsłon
3137 odsłon

Krzysztof Szczerski nie został wiceszefem NATO. Zastępcą Stoltenberga będzie Rumun

Krzysztof Szczerski, fot. KPRP
Krzysztof Szczerski, fot. KPRP
Wykop Skomentuj180

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił nazwisko swojego zastępcy. Nie będzie to ubiegający się o to stanowisko szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, ale były szef MSZ Rumunii Mircea Geoana.

- Z radością ogłaszam powołanie Mircei Geoany na kolejnego zastępcę sekretarza generalnego. Jest oddanym orędownikiem więzi transatlantyckich; wniesie doświadczenie polityka i dyplomaty na to stanowisko. Będzie pierwszym Rumunem, który obejmie to wysokie stanowisko - oświadczył Stoltenberg.Szczerski liczył na to stanowisko. Mówił, że został oficjalnie zgłoszony na te funkcję. Zdradzał też, że rozmawiał ze Stoltenbergiem. - Decyzję w tej sprawie podejmuje sekretarz generalny, to jest jego prerogatywa dlatego, że to jest funkcja jego bezpośredniego zastępcy – mówił szef gabinetu prezydenta podczas konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach 6 lipca.

Obecnie zastępczynią sekretarza generalnego NATO jest Amerykanka Rose Gottemoeller, która była wcześniej podsekretarzem stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jej kadencja kończy się jesienią.

- Jestem bardzo wdzięczny Rose Gottemoeller. Jej umiejętności dyplomatyczne i doświadczenie w międzynarodowej polityce bezpieczeństwa były nieocenione dla Sojuszu, ponieważ NATO nadal dostosowuje się do bardziej nieprzewidywalnego środowiska bezpieczeństwa - podkreślił w oświadczeniu Stoltenberg.

image
Jens Stoltenberg, fot. msz.gov.pl

Według nieoficjalnych podawanych przez Dziennik "Polska The Times" Szczerski, miał mieć poparcie Stanów Zjednoczonych. - Jest wielu równoległych kandydatów, dlatego należy zachować spokój. To jest bardzo dobry kandydat, ale są różne inne aspekty brane pod uwagę przez poszczególne państwa - mówił pod koniec czerwca minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

- Szczerski chciał opuścić Pałac Prezydencki i zostać wiceszefem NATO. Miał mocne poparcie Amerykanów, ale też poważnego rywala: estońskiego ministra obrony Jurija Luika. To dobry znajomy Stoltenberga. Wybór rumuńskiego polityka jest niespodzianką – mówi wp.pl informator ze źródeł zbliżonych do MSZ.

Geoana jest założycielem i prezesem mającego główną siedzibę w Waszyngtonie ośrodka analitycznego Aspen Institute Romania. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego rumuńskiego Senatu, ministra spraw zagranicznych i ambasadora Rumunii w Stanach Zjednoczonych. Nowe stanowisko zajmie w połowie października 2019 roku.

image
Mircea Geoana, fot. archiw. PAP/  ROBERT GHEMENT

Zastępca sekretarza generalnego NATO to drugie najważniejsze stanowisko urzędnicze w Sojuszu Północnoatlantyckim. Przed Gottemoeller urząd ten pełnił również Amerykanin Alexander Vershbow.

Nominacja Rumuna, a nie Polaka, wywołała złośliwe komentarze ze strony polityków opozycji.


Wykop Skomentuj180
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka