148 obserwujących
7764 notki
20447k odsłon
3337 odsłon

Wszczęto śledztwo w sprawie wypadku na jeziorze Kisajno

Służby MOPR na jeziorze Kisajno. Trwają poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Służby MOPR na jeziorze Kisajno. Trwają poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Wykop Skomentuj97

Prokuratura w Giżycku wszczęła śledztwo w sprawie niedzielnego wypadku na mazurskim jeziorze Kisajno, podczas którego z motorówki wypadł do wody producent filmowy Piotr Woźniak-Starak. Dotychczasowe poszukiwania zaginionego nie przyniosły rezultatu.

Śledztwo wszczęte przez Prokuraturę Rejonową w Giżycku dotyczy spowodowania wypadku w ruchu wodnym, "ze skutkiem prawdopodobnie śmiertelnym" - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny. 

Stodolny zaznaczył, że na tym etapie postępowania prokuratura nie informuje o szczegółach zdarzenia, nie ujawnia żadnych dowodów znajdujących się w aktach sprawy i danych osobowych przesłuchanych świadków, ani nie odnosi się do doniesień medialnych.

Zobacz galerię zdjęć:

Służby MOPR na jeziorze Kisajno, 19 bm. w pobliżu miejscowości Pierkunowo (gmina Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Służby MOPR na jeziorze Kisajno, 19 bm. w pobliżu miejscowości Pierkunowo (gmina Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk Służby MOPR na jeziorze Kisajno, 19 bm. w pobliżu miejscowości Pierkunowo (gmina Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk Policja na jeziorze Kisajno, 19 bm. w pobliżu miejscowości Pierkunowo (gmina Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk Służby MOPR na jeziorze Kisajno, 19 bm. w pobliżu miejscowości Pierkunowo (gmina Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk Brzeg jeziora Kisajno, 19 bm. w miejscowości Fuleda (gmina Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie). PAP/Tomasz Waszczuk +1 zdjęcie
Poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka na jeziorze Kisajno

Wtorek był trzecim dniem poszukiwań prowadzonych przez policyjnych wodniaków z Giżycka i Węgorzewa, straż pożarną, Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i WOPR z Gdyni. W tym dniu rozszerzono wcześniejszy obszar poszukiwań o kolejne miejsca, ale dotychczas nie doprowadziło to do odnalezienia poszukiwanego. 

Polecamy: Trwają poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka na Mazurach. Ważna relacja 27-latki

Wtorkowe poszukiwania nie przyniosły przełomu. Przed godz. 21 zawieszono je z powodu zapadającego zmroku. – Wodniacy i straż pożarna właśnie zbierają sprzęt i spływają do portu – powiedziała asp. Iwona Chruścińska z policji w Giżycku, w. 

Policjantka dodała, że działania służb na Kisajnie zostaną wznowione w środę rano, choć - jak zaznaczyła - nie wie jeszcze jakimi siłami będą prowadzone. 

Wtorkowe poszukiwania koncentrowały się na wodzie. Dzień wcześniej w akcji brali udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy przeczesywali brzegi jeziora. 

Służby pracujące na Kisajnie używają specjalistycznego sprzętu do poszukiwań. Uczestnicząca w poszukiwaniach strażacka łódź jest wyposażona w sonary i robota do prac podwodnych. 

– Taki robot, kierowany przez operatora, może zejść głęboko pod wodę i penetrować dno w odległości do stu metrów od łodzi. Jest wyposażony m.in. w kamerę pozwalającą obejrzeć obiekty pod wodą. Jednocześnie ma własny sonar, który pozwala precyzyjnie nim kierować – wyjaśnił rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej st. kpt. Rafał Melnyk. 

Oprócz służb koordynowanych przez policję na Kisajnie działają inne firmy lub instytucje. Kolejny dzień w poszukiwaniach uczestniczyła również Grupa Specjalna Płetwonurków RP, która specjalizuje się w lokalizacji osób zaginionych i ofiar utonięć. – Problem polega na tym, że do zbadania jest ogromny obszar. Nie wiadomo dokładnie, gdzie mogła wpaść do wody osoba, której szukamy. Staramy się wykonać nasze działania ze szczególną starannością – powiedział szef GSP RP Maciej Rokus. 

We wtorek członkowie tej elitarnej grupy pracowali w 9-osobowym zespole. Trzech prowadziło badania z pokładu jednostki hydrograficznej, natomiast nurkowie byli gotowi, by w razie namierzenia obiektów przypominających ciało człowieka, zejść pod wodę i to zweryfikować. Sprawdzano kolejne obszary jeziora, wykluczając te już zbadane. 

Rokus, który jest jednocześnie pełnomocnikiem wojewody warmińsko-mazurskiego ds. bezpieczeństwa na obszarach wodnych tego regionu, podkreślał dobrą współpracę z państwową strażą pożarną i innymi służbami działającymi na Kisajnie. Powiedział też, że Grupa Specjalna Płetwonurków RP włączyła się w te poszukiwania „również na prośbę rodziny” zaginionego. 

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie potwierdziła w poniedziałek, że osobą poszukiwaną na jez. Kisajno jest producent filmowy Piotr Woźniak-Starak. Wówczas rzecznik tej prokuratury Krzysztof Stodolny podawał, że „pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Giżycku trwają czynności w niezbędnym zakresie mające ustalić okoliczności i przyczyny zdarzenia”. 

Z soboty na niedzielę nad ranem na Kisajnie odnaleziono dryfującą łódź motorową, na pokładzie której nikogo nie było. Według funkcjonariuszy, motorówka dryfowała. Silnik nie pracował, być może skończyło się paliwo. 

Po wszczęciu poszukiwań osób, które płynęły motorówką natrafiono na brzegu na 27-letnią kobietę. Z jej relacji wynikało, że płynęła łodzią z 39-letnim mężczyzną i podczas skręcania obydwoje wypadli do wody. Kobieta zdołała dopłynąć sama do brzegu. Policja podawała, że odnaleziona na brzegu 27-letnia mieszkanka Łodzi była w dobrym stanie.

KW

Wykop Skomentuj97
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości