148 obserwujących
7418 notek
19403k odsłony
8742 odsłony

Timmermans otrzyma Medal Wdzięczności od Europejskiego Centrum Solidarności

Medal Wdzięczności ECS otrzyma w 2019 roku Frans Timmermans. Fot. PAP/EPA/MICHAEL GRUBER
Medal Wdzięczności ECS otrzyma w 2019 roku Frans Timmermans. Fot. PAP/EPA/MICHAEL GRUBER
Wykop Skomentuj149

Medal Wdzięczności ECS otrzyma w tym roku Frans Timmermans, wiceszef kończącej urzędowanie Komisji Europejskiej. „To polityk, który od kilkudziesięciu lat dba o to, by polska kultura i historia były obecna nie tylko w Holandii, ale i na zachodzie” - twierdzi dyrektor ECS Basil Kerski. 

Tegoroczni laureaci Medalu Wdzięczności ECS zostaną nim uhonorowani w sobotę 31 sierpnia o godz. 17.00 w audytorium ECS. Medal, jak mówił Kerski, otrzymają „trzej przyjaciele Polski”. Uroczystości jest związana z obchodami rocznicy Porozumień Sierpniowych i wybuchu II Wojny Światowej.  

Będzie to wieloletni prezydent Budapesztu Gabor Demski, jak podkreślał Kerski, „ojciec założyciel i architekt węgierskiego samizdatu” i „człowiek, który łączy epoki”. 

Medal otrzyma też Frans Timmermans, wiceszef kończącej urzędowanie Komisji Europejskiej. – To jest polityk, który od kilkudziesięciu lat dba o to, by polska kultura i polska historia była obecna nie tylko w Holandii, ale i na zachodzie – przekonywał Kerski. 

Frans Timmermans, Jean-Claude Juncker, Angela Merkel i Donald Tusk
Frans Timmermans (C2), Jean-Claude Juncker (L), Angela Merkel (C1) i Donald Tusk (P). Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET 

Timmermans promował kiedyś Czesława Miłosza, a „jako polityk i parlamentarzysta wspierał Polskę na bardzo trudnej drodze do UE, a to nie była autostrada”. – Cieszymy się bardzo, że Frans Timmermas przyjął od nas medal wdzięczności – powiedział dyrektor ECS. 

Uhonorowany zostanie też Mirosław Marynowicz z Ukrainy, który w czasach ZSRR siedział 8 lat za to, że bronił praw człowieka, jest też m.in. założycielem ukraińskiego Pen-Clubu. 

Medal Wdzięczności ECS to medal dla tych, którzy bronili „Solidarności”, ale też tych, którzy po 1989 roku walczyli o miejsce Polski w Europie - stwierdził Kerski. 

KW

Wykop Skomentuj149
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka