142 obserwujących
7241 notek
18788k odsłon
1278 odsłon

Szczerski rezygnuje z posady eurokomisarza. Polska ma otrzymać tekę ds. rolnictwa

Krzysztof Szczerski nie obejmie teki eurokomisarza UE. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Krzysztof Szczerski nie obejmie teki eurokomisarza UE. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj62

- Ponieważ pojawiła się wcześniej nie zakładana przez nas możliwość objęcia przez Polskę teki komisarza ds. rolnictwa, to zdecydowałem się wycofać swoją kandydaturę - ogłosił szef gabinetu politycznego prezydenta, Krzysztof Szczerski. 

Szczerski był faworytem rządu PiS wśród wymienianych kandydatów na eurokomisarza. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowach z Ursulą von der Leyen zabiegał o stanowisko gospodarcze. Prawdopodobnie polski rząd otrzyma propozycję teki unijnej w sprawach rolnictwa. 

- Uważam, że jest to tak ważna dla Polski teka, że powinien objąć ją ktoś, kto rzeczywiście zajmował się rolnictwem całe życie. Zaproponowałem Janusza Wojciechowskiego - powiedział RMF FM Szczerski. Jak przyznał, wycofał swoją kandydaturę, ponieważ tematyka rolnictwa jest mu obca. Wojciechowski to europoseł PiS. W latach 90. kierował NIK, pełnił funkcję prezesa PSL w ciągu roku 2004-2005. W 2010 roku Wojciechowski wstąpił do PiS. W Brukseli pracuje jako audytor przy Europejskim Trybunale Obrachunkowym. 

- W polityce trzeba być uczciwym, jeśli pojawiła się propozycja objęcia teki komisarza ds. rolnictwa dla Polski, a ja rolnictwem się nie zajmowałem, to uważam, że uczciwym jest, żeby to miejsce odstąpić komuś, kto może objąć je w sposób odpowiedzialny - tłumaczył Szczerski.  - Ostateczna decyzja, kogo zgłosi Polska po moim wycofaniu się należy do pana premiera - dodał współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy. 

O swojej decyzji Szczerski wcześniej poinformował głowę państwa, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa rządu Mateusza Morawieckiego. 

Kandydaturę Wojciechowskiego na polskiego eurokomisarza ds. rolnictwa potwierdził rzecznik gabinetu. - Pan minister Szczerski do tej pory nie zajmował się obszarem rolnictwa, dlatego z tym podjął taką decyzję. Pan premier Mateusz Morawiecki bardzo ją docenia i traktuje ją w sposób konstruktywny i propaństwowy - stwierdził Piotr Muller. 


Krzysztof Szczerski nie będzie ubiegał się o stanowisko eurokomisarza unijnego. Na swoje miejsce polecił Janusza Wojciechowskiego, ponieważ Polska ma otrzymać tekę ds. rolnictwa.
Janusz Wojciechowski będzie eurokomisarzem unijnym ds. rolnictwa? 


 - Te ustalenia zostały dzisiaj podjęte i kandydatura Janusza Wojciechowskiego zostanie przedstawiona do Komisji Europejskiej - zapewnił rzecznik rządu. Jego zdaniem, Wojciechowski w działalności politycznej zawsze był zainteresowany sytuacją polskiego rolnictwa. Muller podkreślił, iż europoseł zasiadał w komisji Parlamentu Europejskiego, której prace dotyczyły właśnie tego działu gospodarki. 

Szczerski rozmawiał z von der Leyen 7 sierpnia. Nowa szefowa Rady Europejskiej przekazała mu, iż Polska ma szansę na zdobycie tek ds. infrastruktury i polityki regionalnej. Współpracownik prezydenta uważał, że jest przygotowany do objęcia jednego z urzędów, natomiast w czasie dyskusji nie pojawił się temat rolnictwa. Według Szczerskiego, będzie to bardzo ważna teka dla Polski na najbliższe lata. 

- Cieszymy się, ponieważ ta decyzja o objęciu teki rolnej - jeżeli ona zostanie ostatecznie zaakceptowana - to będzie bardzo, bardzo dobra decyzja dla Polski, ponieważ ten obszar funkcjonowania jest dla nas bardzo ważny. Wszystkie sprawy rolne są dla nas bardzo istotne i budżet unijny na poziomie całej UE w tym obszarze jest bardzo wysoki - ocenił Muller. 

Szczerski był wcześniej wymieniany jako kandydat na zastępcę sekretarza generalnego NATO. Jens Stoltenberg wybrał ostatecznie  rumuńskiego polityka - Mirceę Geoana.

GW

Wykop Skomentuj62
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka