155 obserwujących
8153 notki
21511k odsłon
2301 odsłon

Ważna akcja Polskiej Fundacji Narodowej. Zagraniczne media piszą o wybuchu II Wojny

Artykuł premiera Mateusza Morawieckiego w "Die Welt". Fot. PAP/Tomasz Gzell
Artykuł premiera Mateusza Morawieckiego w "Die Welt". Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wykop Skomentuj93

Z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej i Instytutu Nowych Mediów wpływowa, zagraniczna prasa publikuje dodatki o wybuchu II Wojny Światowej, pisane z polskiej perspektywy. W piątek teksty pojawiły się w niemieckich, francuskich i belgijskich dziennikach. 

- Dzięki współpracy Instytutu Nowych Mediów z Polską Fundacją Narodową w tę jedną z najważniejszych dat na mapie świata 30.08. – 01.09. 2019 r. przebijemy się z opowieściami o Polsce do światowej opinii publicznej. W piątkowy poranek 30.08 wydania pojawią się w Niemczech - Die Welt, Belgii - Le Soir, Francji - Le Figaro. Kolejne tytuły - we Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA - w sobotę 31.08 i niedzielę, 1 września - informuje Polska Fundacja Narodowa. 

O Polsce w najbardziej wpływowych dziennikach na świecie 

Dodatki historyczne o zbrojnym konflikcie, który pochłonął wiele milionów ofiar, przygotowali wybitni historycy, filozofowie, ekonomiści i politycy. Konsultantem projektu jest prof. Wojciech Roszkowski. Celem Polskiej Fundacji Narodowej jest nie tylko omówienie przyczyn i przebiegu II Wojny Światowej, ale też dokładny opis tego, co się stało z Polską pod okupacją niemiecką i sowiecką, a także później na przestrzeni ośmiu dekad.  


- Mijają dekady, ostatni świadkowie wydarzeń 1 września odchodzą, zaś naszym zadaniem jest ułatwienie międzypokoleniowej transmisji pamięci - stanie na straży prawdy. Jako naród, wciąż mierzymy się ze skutkami społecznymi, kulturowymi i gospodarczymi zbrodni II Wojny Światowej, ale też jesteśmy zobowiązani głosić prawdę, która bywa zniekształcana w Polsce i za granicą oraz nadrabiać wieloletnie zaniedbania w polityce historycznej. Polska Fundacja Narodowa realizuje swoje zadania, wyznając zasadę, że patriotyzm i podmiotowość obywatelska opiera się na rzetelnej analizie źródeł, dążeniu do prawdy i znajomości historii, która jest wiedzą, ale przede wszystkim transmisją pamięci.

Taką transmisją jest też opowiadanie o Polsce, przeciwstawiające się sile czasu, jaki zaciera intensywność wspomnień, wytwarza dystans wobec bolesnej przeszłości. To nasza powinność wobec ofiar i bohaterów, tych znanych i głośnych, ale i tych bezimiennych, także naszych bliskich - opisuje inicjatywę dodatków historycznych Polska Fundacja Narodowa. 

Jaki jest główny cel akcji promowania polskiej wersji historii w zagranicznej prasie? - Zależy nam na dotarciu do liderów opinii publicznej oraz szerokiego dostrzeżenia kampanii, na uruchomieniu empatii i sympatii dla Polaków i Polski poprzez dotarcie bezpośrednio do międzynarodowego audytorium czytelników gazet. Liczymy także na efekt domina – jeden egzemplarz gazety stanowi źródło wiedzy dla kilku domowników, daje sposobność wzbudzenia zainteresowania, pasji, ciekawości. Jest to kolejna kampania wpisująca się w działania na rzecz Polski za granicą - czytamy na stronach internetowych Polskiej Fundacji Narodowej. 

- O Polsce opowiadają nie tylko Polacy, ale także wybitni historycy o światowej renomie: Sir Anthony Beevor, Roger Moorhouse, Allan Paul, Jack Fairweather, Dermond Turing, Marco Patricelli, Jochen Böhler. To oni stawiają tezę: „Polska została zdradzona”. Ogromną pomocą i życzliwością w realizacji tego trudnego projektu, wykazali się wydawcy „Le Figaro”, „Die Welt”, „Washington Post”, „Chicago Tribune”, „Sunday Express”, „Le Soir”. Konsultantem historycznym projektu był prof. Wojciech Roszkowski. Ilustratorem wszystkich wydań światowych był Fabien Clairefond z „Le Figaro” - informuje PFN. 

Kolejnym celem inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej jest walka na słowo z fałszowaniem historii o Polsce i Polakach w czasie II Wojny Światowej. W ostatnich latach pojawiają się często głosy ze strony izraelskich elit, jakoby nasz naród był odpowiedzialny za Holocaust. - Nie możemy pozwolić w dobie znanych aktów fałszowania historii na zatarcie w świadomości świata siły polskiego heroizmu, ludzkiej solidarności, wiary podtrzymującej w nieustającej walce i umiłowania wolności. Jesteśmy przekonani, że to szeroko pomyślane wydarzenie medialne będzie miało efekty w postaci podtrzymywania i przywracania prawdy historycznej - podkreśla fundacja. 

Morawiecki w "Die Welt" 

Dzisiaj niemiecki dziennik "Die Welt" opublikował tekst premiera Mateusza Morawieckiego pod tytułem "Dal lange polnische Jahr 1939". - Atak nazistowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku oraz późniejsza agresja sowiecka 17 września, oznaczały dla Polski apokalipsę. Polska nie była w stanie wygrać z dwiema najpotężniejszymi armiami świata - tłumaczy szef rządu. 

Wykop Skomentuj93
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka