156 obserwujących
8172 notki
21561k odsłon
4327 odsłon

Ścieki z Warszawy zanieczyszczają Bałtyk. Zaniepokojeni Szwedzi proponują pomoc

Zbiornik w pobliżu mostu pontonowego przez Wisłę. fot. PAP/Radek Pietruszka
Zbiornik w pobliżu mostu pontonowego przez Wisłę. fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj225

Szef KPRM Michał Dworczyk spotkał się z ambasadorem Szwecji w Polsce Stefanem Gullgrenem. Tematem rozmowy była sytuacja związana ze zrzutem ścieków do Wisły i zagrożeniem ekologicznym.

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. W jej efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły.

Od poniedziałku ścieki częściowo odprowadzane są ulokowanym na moście pontonowym zastępczym rurociągiem, którego budowę zlecił premier Mateusz Morawiecki. W tym tygodniu instalacja ma osiągnąć 100-procentową sprawność.

Służby sanitarne apelują, aby nie używać wody z Wisły do picia, nie wędkować, ani nie kąpać się w rzece.

Szwedzi zaniepokojeni kryzysem ściekowym

Nieczystości Wisłą dotarły już do Bałtyku. Według Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, w próbce z kąpieliska na Stogach w Gdańsku wykryto przekroczenie norm ilości bakterii Escherichia coli.

Szwedzkie urzędy odpowiedzialne za sytuację na Bałtyku nadsyłają do polskich władz oficjalne zapytania w sprawie skutków zrzutu ścieków do Wisły.

Szef KPRM Michał Dworczyk spotkał się z ambasadorem Szwecji w Polsce Stefanem Gullgrenem. - Głównym tematem rozmowy była sytuacja związana ze zrzutem nieczystości do Wisły i zagrożeniem ekologicznym, które niesie ta awaria - wyjaśnił. 

- Ambasador Gullgren zadeklarował w imieniu szwedzkiego rządu pomoc, za którą podziękowałem, ponieważ był to akurat dzień uruchomienia, zbudowanego przez rząd, alternatywnego rurociągu - wskazał minister. W rozmowie z dyplomatą podkreślił także, że rząd PiS "przykłada dużą wagę do ochrony środowiska i ekologii". 

Pytania komisji o aferę ściekową

Szef KPRM odniósł się również do wezwania Polski przez Komisję Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) do przedstawienia informacji na temat zrzutu ścieków. Stanowisko Polski zostanie przedstawione w tej sprawie w czwartek na posiedzeniu HELCOM w Tallinie. 

- Wszystkie kraje leżące nad Bałtykiem są zainteresowane, stanem morza, w związku z tym każda awaria - zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z tak dużym zanieczyszczeniem największej polskiej rzeki wpadającej do Bałtyku - wywołuje niepokój u naszych zagranicznych partnerów - podkreślił Dworczyk.

Warszawskie MPWiK do 10 września, zrzuciło do Wisły ponad trzy miliony metrów sześciennych ścieków - poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

KJ


Zobacz galerię zdjęć:

Zbiornik w pobliżu mostu pontonowego przez Wisłę. fot. PAP/Radek Pietruszka
Zbiornik w pobliżu mostu pontonowego przez Wisłę. fot. PAP/Radek Pietruszka Zbiornik w pobliżu mostu pontonowego przez Wisłę. fot. PAP/Radek Pietruszka Most pontonowy na Wiśle. fot. PAP/Radek Pietruszka Most pontonowy na Wiśle. fot. PAP/Radek Pietruszka Most pontonowy na Wiśle. fot. PAP/Radek Pietruszka Most pontonowy na Wiśle. fot. PAP/Radek Pietruszka Most pontonowy na Wiśle. fot. PAP/Radek Pietruszka +2 zdjęcia +3 zdjęcia
Wykop Skomentuj225
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka