149 obserwujących
7773 notki
20475k odsłon
3005 odsłon

Bliski współpracownik Putina: Oceny, że ZSRR okupował Polskę, są niezgodne z faktami

Obronna Warszawy w 1939. Pałac Staszica, w głębi pałac Zamoyskich. fot. wikimedia
Obronna Warszawy w 1939. Pałac Staszica, w głębi pałac Zamoyskich. fot. wikimedia
Wykop Skomentuj218

Twierdzenia, że ZSRR jesienią 1939 roku okupował Polskę są niezgodne z faktami historycznymi - oświadczył bliski współpracownik prezydenta Rosji. Według rzecznika polskiego rządu Piotra Müllera słowa te są "przerażające".

- Bardzo dużo się teraz mówi, że okupowaliśmy Polskę, podzieliliśmy ją, i tak dalej. To nie okupacja, dlatego, że ludność zarówno krajów bałtyckich, jak i Polski stawała się obywatelami Związku Radzieckiego ze wszystkimi będącymi tego konsekwencją prawami i obowiązkami. Wielu obywateli tych terytoriów zaczęło wchodzić do elity radzieckiej, politycznej i twórczej. Czy bywa taka okupacja?" - powiedział były szef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow, a obecnie szef rady opiekuńczej Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO).

Wyraził też ocenę, że przed wkroczeniem Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku Polska jako państwo przestała faktycznie istnieć, a jej władze polityczne i wojskowe rozpierzchły się pod uderzeniem armii niemieckiej. Tę samą tezę powtarza RIA Nowosti w uzupełniającej wypowiedź Iwanowa informacji historycznej o wydarzeniach 1939 roku, pisząc, iż władze radzieckie "podjęły decyzję o przeprowadzeniu przez oddziały Armii Czerwonej operacji, mającej na celu ochronę życia i majątku Ukraińców i Białorusinów mieszkających we wschodnich obwodach państwa polskiego", które - według RIA - "rozpadło się".

Wypowiedź Iwanowa, jednego z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina, przekazała agencja RIA Nowosti. 

Oddziały Armii Czerwonej w czasie agresji na Polskę
Oddziały Armii Czerwonej w czasie agresji na Polskę .

Rzecznik rządu oburzony słowami o 17. września 

O rocznicę sowieckiej agresji i słowa rosyjskiego polityka pytany był w radiowej Jedynce rzecznik rządu Piotr Müller. Przypomniał on, że we wtorek premier Mateusz Morawiecki przebywa na Litwie, która jest "bardzo ważnym krajem pod kątem budowania sojuszu bezpieczeństwa".

Odnosząc się do wypowiedzi Iwanowa, Müller ocenił, że są one "przerażające". Bo to są cytaty de facto z końcówki lat 30., lat 40, propagandy radzieckiej, która mówiła, że przychodzi z bratnią pomocą Polsce, która potrzebuje pomocy. Wiemy, jak było naprawdę, wiemy, co się naprawdę wydarzyło w Polsce, że to tak naprawdę był sojusz dwóch mocarstw, które napadły na nasz kraj i napadły na inne kraje i trzeba o tym odważnie, wprost mówić - mówił rzecznik rządu. Jak podkreślił, o tym właśnie mówił w swoim przemówieniu 1 września prezydent Andrzej Duda.

Ambasada Rosji: ZSRR wyzwolił 17 września Ukrainę i Białoruś spod polskiej okupacji

Rosyjska ambasada w RPA opublikowała oburzający wpis w rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę. Tweet o tym, że to nie był atak, a wyzwolenie okupowanej Białorusi i Ukrainy już podało dalej rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Związek Radziecki jest często oskarżany o inwazję na Polskę. To nie jest prawda" - czytamy we wpisie ambasady Federacji Rosyjskiej w RPA, który został podany dalej przez MSZ Rosji. "Naziści zaatakowali Polskę 1 września. A Armia Czerwona, dopiero po ucieczce rządu z kraju i po rozbiciu sił zbrojnych, wkroczyła na "polskie terytoria" - Białoruś i Ukrainę, okupowane przez Polskę od 1920" - piszą dalej dyplomaci rosyjscy.Pod wpisem wybuchła burza - część internautów, o poglądach lewicowych czy komunistycznych, broni stanowiska Rosji i uważa, że żadnej inwazji nie było. Natomiast internauci pochodzący z państw bałtyckich, Finlandii czy Polski jasno pokazują, jaka jest prawda o sowieckiej inwazjii.


KJ

Kolumny piechoty sowieckiej wkraczające do Polski 17.09.1939
Kolumny piechoty sowieckiej wkraczające do Polski 17.09.1939 r.

Wykop Skomentuj218
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka