149 obserwujących
7740 notek
20382k odsłony
905 odsłon

Niepokoje na Marszu Równości w Lublinie. Kilkadziesiąt osób zatrzymanych, są i z zarzutami

Policja i kontrmanifestanci na trasie II Marsz Równości w Lublinie. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Policja i kontrmanifestanci na trasie II Marsz Równości w Lublinie. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Wykop Skomentuj48

38 osób zatrzymali policjanci podczas sobotniego Marszu Równości w Lublinie. Większość z nich odpowiadać będzie m.in. za udział w zbiegowisku publicznym, publiczne nawoływanie do przestępstwa, czy naruszenie nietykalności policjanta. 

II Marsz Równości przeszedł w sobotę ulicami Lublina otoczony kordonem policji. Według szacunków policji, wzięło w nim udział ponad 1,5 tys. osób. Pochód usiłowali blokować przeciwnicy marszu, ale skutecznie udaremniała to policja. Wobec blokujących użyto gazu łzawiącego i armatki wodnej. 

– Nadal prowadzone są czynności z udziałem zatrzymanych podczas marszu osób. Będą jeszcze analizowane nagrania z kamer policyjnych i monitoringu, co posłuży nam do identyfikacji wszystkich pozostałych osób, które naruszyły prawo – poinformował oficer prasowy komendy miejskiej policji w Lublinie Kamil Gołębiowski. 

– Policjanci na bieżąco monitorowali sytuację, zatrzymując osoby, które naruszały prawo – zaznaczył Gołębiowski. 

Podczas marszu zatrzymanych zostało 38 osób. Jeszcze w sobotę zwolniono pięć, w tym czworo nieletnich, których sprawy skierowano do sądu rodzinnego. Jedna osoba będzie odpowiadać za wykroczenie.

II Marsz Równości w Lublinie, 28 września 2018 roku
II Marsz Równości w Lublinie, 28 września 2018 roku. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
 Gołębiowski powiedział, że 24 osoby doprowadzono do prokuratury z zarzutami dotyczącymi m.in. czynnego udziału w zbiegowisku publicznym, publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa, czy też naruszenia nietykalności funkcjonariusza. – Wobec tych 24 osób zastosowano dozory policyjne – powiedział rzecznik. 

W poniedziałek trwają jeszcze czynności i przesłuchania w prokuraturze pozostałych dziewięciu osób. Jak dodał Gołębiowski, wśród nich są podejrzani o czynną napaść na policjanta i wobec nich policja będzie wnioskować o zastosowanie tymczasowego aresztowania. 

– Dodatkowo dwie osoby, po uzyskaniu opinii biegłego, mogą liczyć się z odpowiedzialnością za posiadanie niebezpiecznego przyrządu wybuchowego – zaznaczył rzecznik. Jak wyjaśnił, osoby te posiadały pojemniki z gazem połączone z petardami. 

Policjanci analizować też będą materiał dowodowy w postaci nagrań z kamer oraz miejskiego monitoringu w celu identyfikacji wszystkich osób, które naruszyły prawo. Gołębiowski zaznaczył, że cały marsz był dokumentowany przez kilka policyjnych kamer. 

Podczas Marszu żaden z jego uczestników ani też żaden z policjantów nie odniósł obrażeń. Gołębiowski powiedział, że jeszcze przed rozpoczęciem marszu jedna z osób postronnych została lekko zraniona w głowę, po tym jak rzucono w nią puszką. – Sprawca został zatrzymany przez policjantów. Jest to 35-letni mężczyzna – dodał rzecznik. 

KW

Wykop Skomentuj48
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo