148 obserwujących
7760 notek
20442k odsłony
1884 odsłony

PiS ogłasza "piątkę na 100 dni". Nowe ustawy i programy uchwalone w 100 dni po wyborach

Prezes PiS ogłasza "piątkę na 100 dni". fot. PAP/Paweł Supernak
Prezes PiS ogłasza "piątkę na 100 dni". fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj222

W ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dot. małego ZUS, 13 i 14 emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział ustawy i programy, które zostaną uchwalone lub przyjęte w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu, jeśli PiS wygra wybory. 

Zobacz też: Jarosław Kaczyński: Chcemy Polski plus, nasi przeciwnicy – Polski minus

"Piątka na 100 dni"

Kaczyński wśród wymienionych działań mówił m.in. o małym ZUS-ie dla przedsiębiorców, tzw. pakiecie kontrolnym dla osób po 40. roku życia, programie budowy 100 obwodnic i planach dot. wyrównania dopłat dla polskich rolników.


Jednym z punktów "Piątki na sto dni" PiS ma być tzw. mały ZUS.

Pierwszy obszar dotyczy działalności mikro i małych firm - zakładów fryzjerskich, warsztatów samochodowych, cukierni, piekarni - gdzie dochody nie przekraczają 6 tys. zł miesięcznie, a przychody nie przekraczają 10 tys. zł miesięcznie, czyli rocznie 120 tys. zł - powiedział szef rządu.

Przyznał, że dla większej firmy nie jest to kwota znacząca, ale - jak zaznaczył - dla małej, bardzo znacząca. Średnio, miesięcznie korzyść dla małego przedsiębiorcy będzie wynosiła 500 zł. Średnio, czyli uwzględniając przedsiębiorstwa, które mają 5,5 tys. dochodu miesięcznie i te, które mają 2 tys., 2,5 czy 3 tys. zł - wskazał.

Załóżmy, że ktoś ma 2,5 czy 3 tys. zł, wtedy ta ulga będzie wyższa niż 500 zł miesięcznie, wyniesie ok. 700 zł miesięcznie. Po pomnożeniu tego razy 12 to będzie 8,4 tys. zł rocznie. A więc znacząca ulga dla tych przedsiębiorców, którzy rozwijają skrzydła albo z różnych racji nie osiągają dochodów wyższych niż 3, 4 czy 5 tys. aż do 6 tys. zł - wyjaśnił.

Podał, że dla ok. 300 tys. firm będzie to bardzo znacząca ulga. Nasze zobowiązanie jest takie, że ustawa w tym zakresie wchodzi w życie od pierwszego stycznia 2020 r. - zapewnił. 

Nawiązując do planu co najmniej stu obwodnic premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że będzie to wielomiliardowy program finansowany w części z budżetu krajowego, a w części z unijnego.

Chcę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: jeżeli wyborcy nas wybiorą, to będzie plan bardzo konkretny co najmniej stu obwodnic zaproponowany wraz z programem finansowania - deklarował.

Szef rządu wyjaśnił, że będzie to program wielomiliardowy. Nawet według dzisiejszych kalkulacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, program na około 20 mld złotych - częściowo z budżetu krajowego, częściowo z budżetu unijnego, w zależności od tego, w jakim ciągu dróg znajdzie się dana obwodnica - dodał.

Morawiecki wymienił w tym kontekście obwodnice m.in. dla Bydgoszczy, Białegostoku, Warszawy.

Mówiąc o dodatkowych emeryturach, szef rządu stwierdził, że "to musi być stałe świadczenie, które pomoże emerytom związać koniec z końcem".

Premier mówiąc o emerytach podkreślił, że rząd w tym roku dokonał "potrójnego impulsu finansowego". Najpierw w marcu waloryzacja kwotowa, która wynosiła co najmniej 70 zł. To też pomnóżmy razy 12, czyli co najmniej 840 złotych podwyżki dla emerytów, którzy mieli najniższe emerytury, aż do poziomu powyżej 2 tysięcy złotych - zaznaczył Morawiecki.

Dodał, że w maju została wprowadzona 13. emerytura. Czyli taki wyraźny zastrzyk finansowy, a teraz od 1 października, od kilku dni jest już obniżka podatku PIT z 18 na 17 procent. O jeden punkt procentowy, a więc około 6 procent, które też da 20, 30, 40 złotych, a czasami dla tych, którzy mają wyższe emerytury - 3 czy 3,5 tysięcy złotych - jeszcze więcej pozostawi miesięcznie w portfelu - mówił premier.

I tutaj gwarantujemy poprzez ustawę, ta ustawa będzie w pierwszych dniach - jeżeli wyborcy nam zaufają w niedzielę podczas wyborów - obowiązywania nowego rządu, nowego Sejmu uchwalona i do tego się zobowiązujemy - oświadczył Morawiecki - 13. emerytura w przyszłym roku, 13. i 14. emerytura w kolejnym 2021 roku. To musi być stałe świadczenie, które pomoże emerytom związać koniec z końcem.

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Prezes PiS ogłasza "piątkę na 100 dni". fot. PAP/Paweł Supernak
Prezes PiS ogłasza "piątkę na 100 dni". fot. PAP/Paweł Supernak Prezes PiS ogłasza "piątkę na 100 dni". fot. PAP/Paweł Supernak Prezes PiS i premier Morawiecki ogłaszają "piątkę na 100 dni". fot. PAP/Paweł Supernak Prezes PiS i premier Morawiecki ogłaszają "piątkę na 100 dni". fot. PAP/Paweł Supernak
PiS ogłasza "piątkę na 100 dni". fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj222
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka