156 obserwujących
8143 notki
21481k odsłon
2816 odsłon

Schetyna: Śmierć Popiełuszki jak śmierć „szarego człowieka”

Uroczystości 35. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki na włocławskiej tamie. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski
Uroczystości 35. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki na włocławskiej tamie. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski
Wykop Skomentuj170

Lider PO Grzegorz Schetyna zestawia na równi meczeńską śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki z samobójstwem Piotra Szczęsnego, który spalił się przed PKiN w proteście przeciw rządom PiS. 

„Dziś 35. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz druga rocznica śmierci Piotra Szczęsnego - "Szarego Człowieka"; obaj starali się poruszać nasze sumienia w czasach ciężkich, składamy im hołd” - napisał w sobotę wieczorem na Twitterze szef PO Grzegorz Schetyna.

image

Piotr Szczęsny dwa lata temu, 19 października 2017 r., dokonał samospalenia na placu Defilad w Warszawie. Z listów, które po sobie pozostawił, wynikało, że była to forma sprzeciwu przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości. W jednym z nich przedstawił się jako "zwykły, szary człowiek". Samobójca zmarł w szpitalu 29 października 2017 r.

Ks. Jerzy Popiełuszko był w PRL kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas mszy za ojczyznę, które odprawiał w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie apelował o zasadę "Zło dobrem zwyciężaj" i przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Po brutalnym pobiciu oprawcy wrzucili księdza do Wisły z tamy koło Włocławka. W pogrzebie księdza w Warszawie uczestniczyły setki tysięcy ludzi, był manifestacją przeciwko władzy. Zleceniodawców tego mordu nigdy nie ukarano. Ks. Jerzy został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r., trwa jego proces kanonizacyjny. 

Przekaz PO

Porównanie Grzegorza Schetyny powtórzył na Twitterze Marcin Bosacki, senator wybrany w Poznaniu z listy Koalicji Obywatelskiej, były ambasador RP w Kanadzie (2013-2016): „Zapaliłem dziś z najmłodszym synem znicze i na grobie ks. Jerzego Popiełuszki, i w miejscu śmierci Piotra Szczęsnego. W rocznice Ich śmierci. Obaj chcieli lepszej Polski. Dobrej Polski” – napisał Bosacki.

image

Zrównanie śmierci ks. Popiełuszki i Szczęsnego wywołało falę oburzenia i komentarzy dziennikarzy, historyków i polityków.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera napisał krótko: „Panie przewodniczący, wstyd!”


Sławomir Cenckiewicz, historyk, szef Wojskowego Biura Historycznego:


Marcin Makowski, dziennikarz i publicysta m.nin. "Do Rzeczy": „Jeden zamordowany za wiarę i działalność opozycyjną przez komunistów, drugi popełniający samobójstwo w wolnej Polsce, jako akt sprzeciwu wobec ówczesnej władzy. Faktycznie, wypisz wymaluj analogiczne sytuacje”.


Łukasz Rogojsz, dziennikarz gazeta.pl:


Zabójstwo Marka Rosiaka

Grzegorz Schetyna zapomniał o przypadającej 19 października rocznicy śmierci działacza PiS, którego zastrzelil były działacz PO. Dziewięć lat temu, 19 października 2010 r., w Łodzi doszło do ataku na biuro poselskie PiS, w wyniku którego śmierć poniósł jego pracownik Marek Rosiak, a drugi został ciężko ranny. Do biura wtargnął mężczyzna i zaatakował Rosiaka, strzelając do niego z broni palnej. Sprawcą był Ryszard Cyba, były członek PO. Cyba został skazany na dożywotnie więzienie. Sąd uznał, że działał z powodów politycznych; przygotowywał zamach na życie Jarosława Kaczyńskiego, ale odstąpił od tego pomysłu i postanowił zaatakować inne osoby związane z PiS. W ocenie sądu, sprawca miał na celu zabicie kogoś z PiS.

Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Wczoraj, 19 października, był obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ogłoszony w 35. rocznicę mordu na bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Święto obchodzono po raz pierwszy. Z tej okazji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono iluminację:

Palac Prezydencki, Popiełuszko


BG


Wykop Skomentuj170
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka