Opozycja nie może dogadać się ws. prezydium i marszałka Senatu

Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Senatora X kadencji. Na zdjęciu Stanisław Gawłowski (L). Fot. Flickr/Senat RP/CC BY-NC-ND 2.0
Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Senatora X kadencji. Na zdjęciu Stanisław Gawłowski (L). Fot. Flickr/Senat RP/CC BY-NC-ND 2.0

Liderzy: PO - Grzegorz Schetyna, SLD - Włodzimierz Czarzasty i PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz spotkali się w poniedziałek ws. obsady prezydium Senatu. Nie doszło do żadnych wiążących ustaleń, a rozmowy mają być kontynuowane w najbliższy czwartek. 

Kolejna faza spotkań i rozmów liderów opozycji w sprawie prezydium Senatu ma się odbyć 8 listopada. Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji odbyć ma się 12 listopada. 

Opozycja w wyniku wyborów parlamentarnych ma w Senacie większość - 51 przedstawicieli, w tym Koalicja Obywatelska - 43. 

W kontekście obsady stanowiska marszałka Senatu najczęściej padają nazwiska reprezentantów KO m.in. Bogdana Borusewicza, który pełnił już tę funkcję przez trzy kadencje (w latach 2005-2015), Bogdana Klicha, Sławomira Rybickiego i Bogdana Zdrojewskiego. Żaden z nich nie cieszy się jednak, nawet w samej Platformie Obywatelskiej, na tyle silnym poparciem, aby być pewnym kandydatem na to stanowisko. 

Bogdan Borusewicz z Koalicji Obywatelskiej jest jednym z kandydatów na marszałka Senatu
Bogdan Borusewicz (L) z Koalicji Obywatelskiej jest jednym z kandydatów na marszałka Senatu. Fot. Flickr/Senat RP/CC BY-NC-ND 2.0

W swoim przedstawicieli w prezydium Senatu chciałyby mieć także PSL oraz lewicowy blok - SLD, Wiosna, Lewica Razem. W połowie października lider Wiosny Robert Biedroń mówił, że Lewica oczekuje dyskusji ws obsady prezydium Senatu. – Chcielibyśmy wybrać kandydatów i kandydatki do prezydium Senatu z puli trzech, czterech kandydatur i chcielibyśmy, aby to prezydium Senatu odzwierciedlało wszystkie siły polityczne obecne w Senacie – zaznaczył wówczas Biedroń. 

Kandydatura wiceprezes Wiosny Gabrieli Morawskiej-Staneckiej jest warunkiem poparcia przez lewicę kandydata Koalicji Obywatelskiej na marszałka Senatu. Szef SLD Włodzimierz Czarzasty mówił w poniedziałek rano w radiu Zet, że ma mandat do zgłoszenia konkretnej osoby i „wybronienia jej pozycji”. Pytany, czy kandydatką lewicy na wicemarszałek Senatu będzie Morawska-Stanecka, odpowiedział, że taka informacja zostanie podana po jej ustaleniu. 

W niedawnych wyborach PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).  

KW

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka