Rzecznik TSUE: Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE.
Rzecznik TSUE: Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE.

Rzecznik TSUE ws. relokacji uchodźców: Polska złamała prawo unijne

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 174

Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji - taką opinię wydał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

"Odmawiając zastosowania tymczasowego i ograniczonego w czasie mechanizmu obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, Polska, Węgry i Republika Czeska uchybiły zobowiązaniom, które na nich ciążą na mocy prawa Unii" - oświadczyła rzecznik generalna TSUE Eleanor Sharpston.

Zgodnie z decyzją relokacyjną z września 2015 r. państwa członkowskie UE miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 r.) rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. Na Polskę miało przypaść ok. 7 tys. osób. W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób (ponad 32 tys.), a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które tylko symbolicznie wzięły udział w relokacji.

Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że ich decyzje o odmowie przyjęcia uchodźców w ramach relokacji miały podstawy w prawie UE. Odmiennego zdania była KE wskazując, że kraje te nie tylko złamały unijne prawo, ale też zasadę solidarności, na której opiera się UE.

Polsce, Czechom i Węgrom nie grożą jednak kary finansowe, - spór z Komisją Europejską o relokację dotyczy doraźnych przepisów o rozdzielniku uchodźców na lata 2015-2017. Teoretycznie wyobrażalne byłyby indywidualne roszczenia odszkodowawcze, choćby ze strony nierelokowanych uchodźców, ale to mało prawdopodobne.

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka