155 obserwujących
8167 notek
21542k odsłony
2542 odsłony

Rzecznik TSUE ws. relokacji uchodźców: Polska złamała prawo unijne

Rzecznik TSUE: Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE.
Rzecznik TSUE: Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE.
Wykop Skomentuj173

Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji - taką opinię wydał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

"Odmawiając zastosowania tymczasowego i ograniczonego w czasie mechanizmu obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, Polska, Węgry i Republika Czeska uchybiły zobowiązaniom, które na nich ciążą na mocy prawa Unii" - oświadczyła rzecznik generalna TSUE Eleanor Sharpston.

Zgodnie z decyzją relokacyjną z września 2015 r. państwa członkowskie UE miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 r.) rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. Na Polskę miało przypaść ok. 7 tys. osób. W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób (ponad 32 tys.), a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które tylko symbolicznie wzięły udział w relokacji.

Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że ich decyzje o odmowie przyjęcia uchodźców w ramach relokacji miały podstawy w prawie UE. Odmiennego zdania była KE wskazując, że kraje te nie tylko złamały unijne prawo, ale też zasadę solidarności, na której opiera się UE.

Polsce, Czechom i Węgrom nie grożą jednak kary finansowe, - spór z Komisją Europejską o relokację dotyczy doraźnych przepisów o rozdzielniku uchodźców na lata 2015-2017. Teoretycznie wyobrażalne byłyby indywidualne roszczenia odszkodowawcze, choćby ze strony nierelokowanych uchodźców, ale to mało prawdopodobne.

KJ

Wykop Skomentuj173
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka