Tryumfalna konferencja ministra Cezarego Grabarczyka związana z podpisaniem umowy z GTC na realizacje odcinak autostrady A1 z Nowe Marzy do Torunia , zawierała dwie informacje :
budowa rusza w najbliższych dniach, a kontrakt, który udało się wynegocjować(po ciężkich negocjacjach) z GTC , został zawarty na wyjątkowo korzystnych dla ministra warunkach .
Cena 1 km została ustalona na 11.7 mln EU Spór z GTC ministra Polaczka dotyczył ceny budowy 1 km autostrady. Dla przypomnienia(do tej ceny odwoływał się też minister Grabarczyk) GTC żądało około 17 mln EU za 1 km. Cena wynegocjowana przez rząd to jedynie 11.7 mln EU .Chciałoby się zatryumfować razem z panem ministrem Grabarczykiem.
Gdyby nie ta wstrętna arytmetyka. Bo :17 mln EU : 6 pasów = 2.83 za pas. A pan minister Grabarczyk podjął decyzję o budowe 4 pasów. I co nam wynika ? Ano poprzednio było 2,83 mln, a obecnie jest 2,92 mln Eu za 1 pas autostrady. Oznaczałoby to przy 6 pasach 17,52 mln EU za cały odcinek.
Dochodzą do tego koszty budowy mostów ,określone na 191 mln Eu. Jeśli minister infrastruktury tak będzie podchodził do negocjacji w sprawie innych inwestycji możemy się spodziewać : boisk z toaletami w pobliskiej kawiarni, jednokierunkowych mostów i kolejnych konferencji o ciężarze negocjacji dla obniżenia kosztów.
Nie uczciwej byłoby powiedzieć : GTC nie zrezygnowało z wcześniej ustalonej ceny , a chcąc udowodnić, że PO lepsze od PiS , zaakceptowaliśmy nawet wyższą cenę? Kosztem dwóch pasów...
Czego jednak ja się czepiam. Przecież to musi być rząd samego sukcesu. I dlatego było bardzo drogo, a teraz jest tanio. Minister Grabarczyk na pewno ma kwalifikacje na świetnego sprzedawcę, który nawet niepowodzenie potrafi sprzedać jako sukces. Czy jednak minister rządu RP ma tak niskie mniemanie o narodzie? Panie ministrze Grabarczyk- Polacy naprawdę potrafią liczyć .
P.S.
Początek nastąpił za czasów PiS. Polaczek doprowadził do wykupu wszystkich gruntów , co umożliwiło realizację budowy. Kropka nad I dla autostrady to : 01-08-2007 Eksmisja w Nowych Marzach W nocy z 25 na 26 lipca br. wyburzono dom Państwa Cumbrowskich, stojący na szlaku budowy Autostrady A1 w Nowych Marzach, a pierwszy odcinek A1 Swarożyn –Nowe Marzy został otwarty już 25 grudnia 2007 roku.
http://www.a1-autostrada.pl/akutalnosci/10


Komentarze
Pokaż komentarze (12)